Anonim şirketlerin genel kurul kararıyla sona ermesi (Feshi)
Termination of joint stock companies by general assembly decision
  1. Tez No: 841022
  2. Yazar: SELDA ORMANLI YURDDAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ekonomik hayatın olağan faaliyetleri içerisinde büyük bir yer işgal eden anonim şirketlerin hukuki varlıkları ve işleyişleri önem arz etmektedir. Anonim şirketlerin hukuki olarak sona ermeleri de bu sürecin bir parçasıdır. Anonim şirketlerin sona ermesine ilişkin sebepler TTK m.529 hükmü ile düzenlenmiştir. Hükümde yer bulan, her biri ayrı öneme sahip sebeplerden genel kurul kararı ile sona erme çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmamız kapsamında genel sona erme sebepleri konunun bütünlüğünü görebilmek adına kısaca özetlenmiştir. Genel kurul kararı ile sona erme süreci incelenirken, anonim şirketlerde genel kurulun niteliği, sona erme gündemli genel kurul toplantısının nasıl yapılması gerektiği, genel kurulun sona ermeye ilişkin kararının hüküm ve sonuçları Türk Hukuku açısından öğreti ve yargı kararları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Son olarak genel kurul kararıyla sona ermeye ilişkin ortaya çıkabilecek sorunlar tespit edilmiş ve çözüm önerileri ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The legal entities and operations of joint-stock companies, which occupy a significant place in the normal activities of economic life, are of great importance. Legal termination of joint-stock companies is also a part of this process. The reasons for the termination of joint-stock companies are regulated by Article 529 of the Turkish Commercial Code (TCC). The subject of our study is termination by the decision of the general assembly due to the reasons that are included in the provision, each of which is of different importance. Within the scope of our study, general termination reasons are briefly summarized to comprehend the integrity of the subject. While examining the termination process with a general assembly decision, the nature of the general assembly in joint stock companies, how a general assembly meeting with the agenda of termination should be held, the provisions and consequences of the general assembly's decision regarding termination were evaluated within the framework of doctrine and judicial decisions in terms of Turkish Law. Finally, the problems that may arise regarding termination by the decision of the general assembly were identified and solution suggestions were put forward.