6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde anonim şirketlerin tasfiyesi
Liquidation of joint stock companies within the framework of the Turkish Commercial Law no. 6102
  1. Tez No: 788750
  2. Yazar: ELİF SENA MALATYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Şirketlerin ticari faaliyetlerinin çeşitli sebeplerle sona ermesi mümkündür. Bu kapsamda anonim şirketlerin sona ermesi ve tasfiyesi 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda 529-548. maddeler arasında düzenlenmiştir. Şirketin tasfiyeyi gerektirecek bir biçimde sona ermesini takiben şirket tasfiye sürecine girmektedir. Bir anonim şirketin iç ve dış ilişkide faaliyetlerinin tamamen sona ermesi için tasfiyesinin yapılması gerekmektedir. Anonim şirketin tasfiyesine ilişkin hükümler şirketin ticari hayattan hızlı bir şekilde çekilmesinin önüne geçmekte ve böylece pay sahiplerinin ve alacaklıların menfaatinin korunması sağlanmaktadır. Dolayısıyla bu sürecin şirket üzerinde birtakım etkileri söz konusu olmaktadır. Tasfiye işlemleri kural olarak bir organ niteliğinde olan tasfiye memurları tarafından yürütülmektedir. Tasfiye memurlarının yükümlülüklerini ihlal etmesi verdiği zararlardan dolayı sorumlu olmalarına neden olacaktır. Bu nedenle tasfiye memurları alacağın tahsil edilmesini engelleyici davranışlarda bulunmamalı, şirketin mal ve haklarının korunması için gerekli olan tüm önlemleri almalıdır. İlk envanter ve bilançonun hazırlanması ile başlayan tasfiye süreci malvarlığının dağıtılması ve anonim şirketin ticaret sicilinden terkin edilmesi ile sonlanacaktır. Ancak tasfiye aşamasında bulunan anonim şirketin, belirli koşulların varlığı halinde, genel kurul kararıyla tasfiyeden dönmesi ve ticari faaliyetlerini devam ettirmesi mümkündür. Bununla birlikte tasfiye kapanmasına rağmen tamamlanması gereken işlemlerin varlığı halinde, şirketin ticaret siciline yeniden tescili istenebilecektir.
Özet (Çeviri)
It is possible for companies to terminate their commercial activities for various reasons. In this context, the termination and liquidation of joint stock companies are in the Turkish Commercial Code No. 6102 529-548. arranged between the items. After the company ends in a way that requires liquidation, the liquidation process launches in the company. In order to complete the activities of a joint stock company in terms of both internal and external relations, it must be liquidated. Provisions regarding the liquidation of the joint stock company prevent the rapid withdrawal of the company from commercial life, thus protecting the interests of shareholders and creditors. Therefore, this process has some effects on the company. Liquidation procedures are carried out by liquidators, who are the legal body as a rule. If the liquidators violate their obligations, they will be liable for the damages they cause. For this reason, liquidators should not engage in behaviors that prevent the collection of receivables and should take all necessary measures to protect the company's property and rights. The liquidation process, which starts with the preparation of the first inventory and balance sheet, will end with the distribution of assets and the withdrawal of the joint stock company from the trade registry. However, it is possible for the joint stock company, which is in the liquidation phase, to withdraw from liquidation and to continue its commercial activities with the decision of the general assembly, in case of certain conditions. However, if there are transactions that need to be completed despite the liquidation being closed, it may be requested to re-register the company to the trade registry.