Akut Biliyer Pankreatitte TREM-1 düzeyinin Ranson Skoru ve prognozla ilişkisi
Relationship of TREM-1 with Ranson Score and prognosis in Acute Biliary Pancreatitis
- Tez No: 841042
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ; Bu çalışma; Akut Biliyer Pankreatitli hastalarda Ranson Kriterleri ile TREM-1 düzeyinin korelasyonu ile morbidite, mortalite ve hastanede kalış süreleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. GEREÇ YÖNTEM; Bu prospektif gözlemsel çalışma SBÜ Konya Şehir Hastanesinde yürütüldü. Ranson Kriterleri ve TREM-1 düzeyleri çalışıldı. TREM-1 düzeyleri ile hastalık şiddeti, ranson mortalite riski, hastalık prognozu arasındaki ilişkiler araştırıldı. 18 yaş üstü amilaz>500mg/dl olan Akut biliyer pankreatit hastaları dahil edildi. Regüle Diyabet ve hipertansiyon hastaları çalışma dışı bırakılmadı. TREM -1 48. Saat kontrolü bulunmayan hastalar, 48 saatten önce taburcu edilenler, gebe, immün yetmezlik ve KBY hastaları çalışma dışı bırakıldı. BULGULAR; Hasta sayısı 62, Erkek/Kadın oranı: 16/46 idi. Yaş ortalaması 56,9 idi. Labaratuar ortalama değerleri; WBC: 11.9/ mm³, LDH: 316,0 U/L, AST: 135,5 U/L, Glukoz: 144,3 mg/dL, ilk geliş HCT: 40,8, 48'nci saat HCT:36,4, ilk geliş BUN:14,6 mg/dl, 48'nci saat BUN: 10,4 mg/dl idi. Ca: 8,3 mg, PaO2: 67, BE: 0,05mEq/I idi. Ranson skoruna göre hastaların %52'si hafif pankreatit, %48'i ise ağır pankreatitti. İlk geliş TREM-1 değeri 127.321 ng/dl iken, 48'nci saat TREM-1 değeri 118.224 ng/dl idi. Eşlik eden ek hastalık oranı %44, yoğun bakımda takip oranı %6,5 ve ortalama hastanede yatış süresi 4 gündü. TREM-1 düzeyleriyle Ranson skoru, Ranson mortalite risk düzeyi, hastanede kalış süresi açısından anlamlı ilişki yoktu. SONUÇ: Akut biliyer pankreatitte TREM-1 düzeyleri ile Ranson kriterlerine göre hastalık şiddeti, prognoz, mortalite ve yatış süresi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This clinical investigation endeavors to elucidate the interplay between serum TREM-1 levels and the Ranson Criteria utilized for prognostication in patients diagnosed with acute biliary pancreatitis, specifically examining their associations with morbidity, mortality, and the duration of hospitalization in an intensive care unit setting. MATERIALS AND METHODS: A prospective observational study was meticulously executed at SBU Konya City Hospital. Thorough scrutiny was applied to Ranson Criteria and TREM-1 levels, aiming to delineate the nuanced relationships between TREM-1 concentrations and disease severity, Ranson mortality risk, and overall disease prognosis. Inclusion criteria encompassed patients aged 18 and above exhibiting amylase levels surpassing 500. Notably, individuals with regulated diabetes and hypertension were intentionally retained within the study cohort. Conversely, patients without a 48-hour control, those prematurely discharged, pregnant women, as well as individuals with immunodeficiency and chronic kidney disease, were methodically excluded. RESULTS: The study cohort comprised 62 patients, with a gender distribution of 16 males to 46 females, boasting an average age of 56.9 years. Key laboratory parameters included WBC: 11.9/mm³, LDH: 316.0 U/L, AST: 135.5 U/L, Glucose: 144.3 mg/dL, initial arrival HCT: 40.8, 48th-hour HCT: 36.4, initial arrival BUN: 14.6 mg/dl, 48th-hour BUN: 10.4 mg/dl. Additional values encompassed Ca: 8.3 mg, PaO2: 67, BE: 0.05mEq/I. According to the Ranson score, 52% of patients manifested mild pancreatitis, whereas 48% presented with severe pancreatitis. The initial TREM-1 value measured 127,321 ng/dl, whereas the 48th-hour TREM-1 reading was 118,224 ng/dl. The comorbidity rate stood at 44%, with a 6.5% intensive care unit follow-up rate, and an average hospital stay of 4 days. Notably, no statistically significant correlations were discerned between TREM-1 levels and Ranson mortality risk level, the categorization of mild and severe pancreatitis, or the necessity for intensive care. CONCLUSION: The findings gleaned from this investigation collectively posit that there exists no substantive correlation between TREM-1 levels in acute biliary pancreatitis and indices of disease severity, prognosis, or mortality as stipulated by the Ranson Criteria and hospitalization time.