Periprostetik eklem enfeksiyonlarında dinamik spacer kalım süresinin klinik sonuçlara etkisi
The effect of dynamic spacer remain time in treatment of periprostetik joint infection
  1. Tez No: 592088
  2. Yazar: FATİH GÖLGELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Total diz artroplastisi sonrası en sık görülen komplikasyon periprostetik eklem enfeksiyonu (PEE)dur. PEE‟ de en yaygın tedavi iki aĢamalı revizyon cerrahisi olarak kabul görmektedir. Ġki aĢamalı revizyon cerrahisinde ilk aĢama olarak enfekte tüm protez materyallerinin çıkartılması ve enfekte dokuların geniĢ debritmanı yapılır. Hem eklem aralığını korumak hem de antibiyotik salınımı yapması amacıyla yer kaplayıcı spacerlar kullanılmaktadır. Bu çalıĢmanın amacı dinamik spacer kullanılarak yapılan iki aĢamalı cerrahi tedavilerde iki aĢama arasında geçen sürenin klinik sonuçlar üzerine etkisini araĢtırmaktır. Yöntem: Nisan 2011 ile mart 2017 arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı‟ nda diz PEE nedeniyle iki aĢamalı revizyon cerrahi tedavisi yapılmıĢ ve bu tedaviler sırasında dinamik spacer kullanılmıĢ 56 hasta retrospektif taranmıĢtır. ÇalıĢmanın kriterlerine uyan 46 hasta grup 1 (dinamik spacer 3 aydan önce çıkartılanlar) ve grup 2 (dinamik spacer 3 aydan sonra çıkartılanlar) olarak iki gruba ayrıldı. Ġkinci aĢama tedaviler yapıldıktan sonra en az 2 yıl postoperatif takip Ģartı ile gruplar arasında Knee Society Score (KSS), Knee Society Functionel Score (KSS-F) ve eklem hareket açıklığı (EHA) parametreleri değerlendirilerek karĢılaĢtırıldı. Kültürden izole edilen mikroorganizmaların, kan enfeksiyon markırlarının, hasta yatıĢ sürelerinin ve hasta maliyetlerinin analizleri yapıldı. Bulgular: AraĢtırmada yer alan 56 hastanın dinamik spacer ile yapılan iki aĢamalı revizyon cerrahi tedavileri sonrasında ortalama 48 aylık (24-84) takiplerinde 10 hastada reenfeksiyon görüldü (17.8%). ÇalıĢmada değerlendirmeye alınan 46 hastadadan 1. grupta 25 hasta varken 2. grupta 21 hasta vardı. 1. gruptaki hastaların KSS, KSS-F ve EHA değerleri 2.
Özet (Çeviri)
Aim: The most common complication after Total Knee Arthroplasty is periprostetic joint infection (PJI). Two staged treatment is most widely used treatment for the PJI. In the staged revision surgery, first stage consists of removal of infected prosthetic materials, radical debridement and insertion of antibiotic loaded dynamic spacer to protect joint space. The purpose of this study is to evaluate the effect of time between the first and second stage surgery on the functional results. Materials and Methods: 56 patients who treated between April 2011 and March 2017 for Total Knee Arthroplasty infection in Erciyes University Orthopedics and Traumatology Clinic were evaluated retrospectively. Patients who received two staged revision and treated with dynamic spacer included in the study. Patients divided into two groups according to spacer time (spacer time 3 months called as group 2). Minimum follow up time was two years after second stage surgery. Patients were evaluated in last follow up and Knee Society Score (KSS), Knee Society Functional Score (KSS-F) and knee range of motion (ROM) recorded and compared between two groups. Isolated microorganisms from intraoperative cultures were analysed, blood infection markers, costs of treatment and hospital stay in both groups were recorded and compared as well. Results: Mean follow up time was 48 months in this study (24-84 months), 10 patients had reinfection during follow up period (17.8%). 46 patients divided into two group (Group 1 , n=25 and Group 2, n=21).