Periprostetik eklem enfeksiyonlarında preoperatif ve peroperatif değişken parametrelerin risk faktörü olarak belirlenmesi
Determination of preoperative and peroperative variable parameters AS risk factors in periprosthetic joint infections
  1. Tez No: 737588
  2. Yazar: SHIKHALI ISGANDARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ŞİRİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amaç, alt ekstremite endoprotezi nedeniyle opere olan ve periprostetik eklem enfeksiyonu gelişen hasta grubunda, basit tam kan sayımı oranlarıyla protez enfeksiyonunu tahmin etmede MSİS kriterlerine yardımcı tanı kriterleri geliştirmeyi amaçladık. MATERYAL-METOD: Çalışmamızda; dış merkezde veya kliniğimizde 2010-2021 seneleri arasında primer artroplasti ameliyatı sonrası periprostetik eklem enfeksiyonu geçiren ve iki aşamalı tedavi yapılması planlanan 66 periprostetik alt ekstremite hastası incelenmiştir. Bu hastaların nihai tedavisi iki aşamalı olarak planlanmış olup, tüm hastalardan 1. aşama öncesi sedimentasyon, hemogram, CRP(C-Reaktif Protein) parametreleri alınmıştır. Hastaların tamamına gentamisinli spacer uygulanmış olup preop ve postop Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği ile koordineli bir şekilde antibiyoterapi tedavisi yapılmıştır. Ayrıca bu hastalar yaş, cinsiyet, taraf, enfeksiyonun tipi, laboratuvar parametreleri, enfeksiyondan sorumlu mikroorganizma, ameliyat sonrası yoğun bakıma gitme durumu ,sigara içme durumu ve VKİ(Vücut Kitle İndeksi) gibi sosyodemografik verilere göre kategorize edilerek incelenmiştir. Bu hastalara ek olarak kliniğimizde hiçbir komplikasyon gelişmeyen benzer VKİ, yaş ve sosyodemografik özelliklere sahip 65 alt ekstremite artroplasti ameliyatı olan hastalar da kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. 66 PEE(periprostetik eklem enfeksiyonu) hastalarının ameliyat öncesi kan glukoz düzeyleri, sedimentasyon ,CRP değerleri ve hemogram değerlerinde monosit, nötrofil, lenfosit,ortalama trombosit hacmi ve trombosit değerleri monosit/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı, nötrofil/lenfosit oranı ve trombositin ortalama trombosit hacmine oranını belirlemek için kullanıldı. Aynı zamanda komplikasyon gelişmeyen 65 kontrol hastasında postop 4.haftada kan glukoz düzeyleri, sedimentasyon, CRP değerleri ve hemogram değerlerindeki; monosit, nötrofil, lenfosit, ortalama trombosit hacmi ve trombosit değerleri monosit/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı, nötrofil/lenfosit oranı ve trombositin ortalama trombosit hacmine oranını belirlemek için kullanıldı. İki aşamalı tedavi planlanan PEE grubunun 1.aşama öncesi kanlarıyla, herhangi komplikasyon gelişmeyen kontrol grubun ameliyat sonrası 4.haftada kanları karşılaştırıldı. Çalışmaya klinik takipten çıkan, immunsuprese olan , SLE(Sistemik Lupus Eritematozus), Hemolitik Üremik Sendrom(HÜS) benzeri kan sonuçlarına etkisi olabilen sistemik hastalıklar ve tedavinin devamı sırasında yaşamını yitiren hastalar dahil edilmemiştir. BULGULAR: MSIS kriterlerine göre Periprostetik Eklem Enfeksiyonu tanısı koyduğumuz 66 hastadan alınan bakteriyolojik örneklerde 20 hastanın kültüründe herhangi bir üreme saptanmadı. Geriye kalan 46 hastanın alınan kültürlerinde üreme saptanmış olup bunlardan 41 tanesinde tek suş üremesi, 5 tanesinde polimikrobiyal üreme saptandı.Birinci aşama tedavisi sonrasında 19 hastada enfeksiyonun eradike olmaması ve 5 hastanın da eksitus olmasından dolayı 24 hastada 2.aşama ameliyatı yapılamadı. Geri kalan 42 hastada 2.aşama ameliyatı yapılmış olup bunlardan 12 tanesinde enfeksiyon nüks ettiğinden dolayı yeniden implant çıkarılıp antibiyotikli spacer ameliyatı yapıldı. 3 hastada da DAİR(Debridman-Antibiotics- Implant Retention) prosedürü yapıldı. TARTIŞMA-SONUÇ:Tam kan sayımındakı PLR,NLR,PVR oranlarının enfekte grupta yüksek çıkması ve anlamlı olması sonucuna göre bu oranların birlikde kullanılmasıyla MSIS kriterlerine yardımcı tanı testi ola bileceği sonucuna varmış olduk.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, we aimed to develop a minor diagnostic criterion for MSIS criteria which is used to estimate probability of developing prosthesis infection through simple complete blood count rates in patients who underwent surgery for lower extremity endoprosthesis and developed periprosthetic joint infection. MATERIAL-METHOD: In our study we examined 66 patients who had lower extremity periprosthetic joint infection after primary joint arthroplasty surgery in foreign center and in our clinic between 2010-2021 who were planned to undergo two-stage treatment. The final treatment of these patients was planned in two stages provided that sedimentation, hemogram, and CRP parameters were taken from all patients before the first stage. All of the patients who were administered a spacer with gentamicin and intravenous antibiotics were administered in coordination with the Infectious Diseases Clinic. In addition, these patients were examined by categorizing them according to sociodemographic data such as age, gender, side, type of infection, laboratory parameters, microorganism responsible for the infection, post-operative intensive care admission, smoking status and BMI. Apart from the patients mentioned above, 65 lower extremity arthroplasty patients with similar BMI, age and sociodemographic characteristics, who did not develop any complications in our clinic, were also included in the study as the control group. Preoperative blood glucose levels, preoperative sed, CRP values and hemogram values of 66 PJİ patients were used to determine monocyte/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, neutrophil/lymphocyte ratio and platelet/mean platelet volume ratio. At the same time, blood glucose levels, post op sed, crp values, hemogram values at the 4th week post op; monocyte, neutrophil, lymphocyte, and platelet values were used to determine the monocyte/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, neutrophil/lymphocyte ratio, and platelet/ mean platelet volume ratio in 65 control patients who did not develop complications. We compared the blood parametres of PJI(Periprosthetic Joint Infection) group before the first stage surgery and control group patients after 4 week of the arthroplasty surgery. The study excluded patients who were out of clinical follow-up, who were immunosuppressed, who had systemic diseases such as SLE(Systemic Lupus Erythematosus), HUS(Hemolytic Uremic Syndrome), which affect blood results such as thrombocyte levels and patients who died during the continuation of the treatment. FINDINGS: No proliferation was detected in the cultures of bacteriologic samples taken during the surgery of 20 patients out of 66 patients who were diagnosed with PJI. Proliferation was detected in the cultures of the remaining 46 patients, where by single strain proliferation was found in 41 of them, and polymicrobial reproduction was found in 5 of them. In the second-stage treatment, the infection was not eradicated in 19 patients and 5 patients died so the second-stage surgery could not be performed in 24 patients. Stage 2 surgery was performed in the remaining 42 patients, and because of the recurrent infection in 12 of them, the re-implant was removed and spacer surgery with antibiotics was applied. DAIR(Debridman-Antibiotics- Implant Retention) procedure was performed in 3 patients. DISCUSSION-RESULTS: According to the result that the PLR, NLR, PVR in the complete blood count were high and significant in the infected group, we concluded that it can be an minor diagnostic test for MSIS criteria by using these ratios together.