Bipolar bozukluğu olan çocuk ve ergenlerdemanik atak ve remisyon dönemlerinin bilişselişlev ve sosyal biliş açısından karşılaştırılması
Comparison of mania and remission periods inchildren and adolescents with bipolar disorderin terms of cognitive function and socialcognition
- Tez No: 841059
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı Bipolar Bozukluk tanılı çocuk ve ergenlerin nörobilişsel işlevlerini ve sosyal bilişlerini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza bipolar bozukluk tanılı 95 olgu ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan olgu rapor formu aracılığıyla ailelerden ve çocuklardan sosyodemografik bilgiler edinilmiştir. Olgu ve sağlıklı kontrollere Klinik Global İzlenim Ölçeği, Çocuklarda Genel Değerlendirme Ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Çocuklarda Depresyon Değerlendirme Ölçeği ve Premorbid Uyum Ölçeği uygulanmıştır. Nörobilişsel özellikler ve sosyal biliş; Rey İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Sayı Dizisi Testi, Sayı Sembol Testi, Kontrollü Sözcük Çağrışım Testi, Kategorik Akıcılık Testi, İşitsel Üçlü Sessiz Harf Sıralaması, Görsel Kopyalama Testi, Stroop Testi, İz Sürme Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi, Sürekli Performans Testi, Gözlerden Zihin Okuma Testi, Gaf Testi ile; Premorbid İşlevsellik ve Kristalize Zeka WISC-R ve WAIS-R Genel Bilgi alt testleri aracılığı ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: 125 çocuk ve ergen (95 olgu ile 30 sağlıklı kontrol) çalışmaya dahil edilmiştir. 55 olgu manik atak döneminde, 40 olgu yalnızca remisyon döneminde değerlendirilmiş olup, atak döneminde değerlendirilen olgulardan 31 tanesi remisyon döneminde yeniden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Our study aims to evaluate neurocognitive function and social cognition in children and adolescents with bipolar disorder. METHOD: Our research included 95 patients diagnosed with bipolar disorder and 30 healthy controls. Sociodemographic information was taken from children and their parents who were included in the study, using a sociodemographic data form prepared by the researcher. Clinical Global Impression Scale, Child General Assessment Scale, Young Mania Rating Scale, Child Depression Rating Scale and Premorbid Adjustment Scale were applied to patients and healthy controls. Neurocognitive and Social cognitive properties were evaluated with Rey Auditory Verbal Learning Test, Digit Span Test, Digit Symbol Test, Controlled Word Association Test, Category Fluency Test, Auditory Consonant Trigrams, Visual Copy Test, Stroop Test, Trail Making Test, Wisconsin Card Sorting Test, Continious Performance Task, Reading Mind Eyes Test, Faux Test; premorbid functioning and crystallized intelligence were evaluated with Information subtests of the WISC-R and WAIS-R. RESULTS: 125 children and adolescents (95 cases and 30 healthy controls) were included in the study. 55 cases were evaluated during the manic episode, 40 cases were evaluated only during the remission period, and 31 of the cases evaluated during the mania period were re-evaluated during the remission period.