Jeoid yüzeyinin matematik modelinin incelenmesi
- Tez No: 84107
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
iv ÖZET Ülkemizde sanayileşme ile birlikte gelişen kentlerde, toprak rantını da beraberinde getirmektedir. Toprağın kullanımı ve planlaması ülke menfaatleri İçin önemli bir unsur olmaktadır. Planlama yapılabilmesi için de nitelikli altlıklara olan ihtiyaç belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu altlıkların nitelikli olması yanında sayısal olması ve sürekli güncelleştirilmesi gerekmektedir. GPS teknolojisi Jeodezi ve Fotogrametri mühendisliğinde yeni yeni imkanlar oluşturmaktadır. GPS bize doğruya en yakın, daha önce yapılan ölçmelerden çok daha hassas sonuçlar vermektedir. Daha önce invar şeritlerle çok hassas ölçmeler yapılırken şimdi ise bu ölçmelerden daha hassas verilere ulaşılmaktadır. GPS profesyonel olan her Jeodezi ve Fotogrametri mühendisi için vazgeçilmez bir etken olmuştur. Bu çalışmada ise büyük mühendislik uygulamalarının (otoyol, geçitler, barajlar, maden işletmeleri vb.) etüt, aplikasyon, inşaat ve deformasyon ölçmelerinde üçüncü boyut olan ortometrik yükseklik ile GPS ölçmelerinden hesap edilen elipsoidal yükseklik dönüşümü için matematik modellemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY On the our country, the urbanization with which came becoming industrialized that has been increased the worth of the land using of the land and planning is very important factor for a country and humanity.The need of the skilled bases is considered important to plan and to application. GPS technology has been opening doors for surveyors, civil engineers and construction companies, helping them gain access into new applications. GPS really givers us control on a construction site that we didn't have before. In old days, surveyors utilized chains to measure, but with the help of positioning satellites, a new level of accuracy is available. It's become a tool of the trade for the professional surveyors, civil engineers and builder. This application was made for style where is considered big engineering application that the highways, the dams, mining etc, works the height of geoid and the height of ellipse parameters converting.