Laser spectroscopy yardımıyla su kirliliğinin kontrol edilmesinin prensipleri
  1. Tez No: 84106
  2. Yazar: ZEHRA SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİMİTRİİ DVORNİKOV, YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Dünya nüfusu gittikçe artmaktadır. Teknolojik gelişme duraksamadan devam etmektedir. Sonuç olarak su çevresi bozulmaktadır. Su kirliliği kademeli olarak artmaktadır. Hatta günümüzde bu kirlilik aşın olarak arttı. Bugün insanlar içme suyu olarak musluk suyunu kullanamaz duruma gelmiştir. İnsanlar kullanılan su kaynaklarına şüphe ile bakmaktadır. Gelecekte su tüketiminin artacağını göz önüne alırsak, Temiz içme suyu bulmak gittikçe daha zor olacaktır. O zaman su kirliliğini kontrol edecek deteksiyon işlemlerine ivedi bir şekilde ihtiyacımız vardır. Aksi takdirde öyle bir yerde ve zamanda hazırlıksız yakalanırız. Su insan yaşamı için temel kaynaktır. Bunun için bir an önce ölçüm önlemleri almalıyız. Organik maddeler tarafından yaratılan su kirliliği tam anlamıyla su ekosisteminin korunması ve içme suyu kaynakları ile ilgili en kritik problemlerden biridir. Belirlenen kimyasal maddelerin ümitlendirilmiş miktarlarının kontrol edilmesi su kirliliğinin tam durumunu yansıtmaz. Belediye su kaynak sistemi ve içme amaçlı sular için su kalitesinin kontrol edilmesi ve su kullanımının genel olasılığını belirleme daha önemlidir. Burda laser fluorimetrisi yardımıyla su kalitesini kontrol ederek elde ettiğimiz sonuçları veriyoruz. Su örnekleri Gebze'nin belediye su kaynak sisteminden ve özel içme suyu kaynaklarından alınmıştır. İçme suyu kalitesinin temel ışınım spektrası çıkarılmıştır. Kaynatılmış olarak gösterilen sinyal suda çözünen organik maddelerden dolayı azalmaz. Laser fluorimetri metodunun uzaktan yapılma olasılığını ve data işleminin ifadesini hesaba katarak su kaynaklarının kalite kontrolünde sistem etkin olarak kullanılabilir. Üstelik bugün TSE'de hala organik kirlilik ölçümünün hayata geçirilemediği dikkate alınırsa bu sonuçların genelde olsa bir fikir vermesi her açıdan faydalıdır. Ayrıca sistemi istediğimiz organik maddeye göre kalibre ederek ayrı ayrı organik madde kirlilik oranı ölçmekte mümkündür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The population of the world increases more and more on day by day. The technologic development continues as unhesitating. In this result, the environment of the water is destroyed. The water pollution increases gradually. This pollution increased so exceedingly, today people don't use the tap water as drinking water. People use using water sources hesitantly as well. If we take into consideration that in the feature water consumption will be increased, To find clear drinking water will be hard more and more. Then necessary detection processes that are controlled water pollution must be found immediately. Otherwise we are caught unprepared such a place and time. The water is basic source for human-life. At once we must take preventive measures. Water pollution by organic materials is one of the most critical problems concerning resources of drinking water and protection of the water ecosystem as a whole. Checking limited number of the chemicals that can be identified do not reflect the full situation of the water pollution. For the municipal water supply system and for the drinking purposes are more important to determine the general possibility of the water using and to have an express control of water quality. In this article we present our results of water quality checking by laser fluorimetry. The water samples was taken from the municipal water supply system of Gebze city (Turkey) and from the special service of the drinking water supply. On the bases of the luminescence spectra the estimation of the drinking water quality has been made. Has been shown that the boiling treatment do not decrease the signal from the dissolved organic materials. Taking into account the expresses of data processing and the possibility of remote probing the method of the laser fluorimetry can be effectively used in systems for the quality control of water sources. Furthermore today it is taken into consideration that it hasn't still been measured organic water pollution in TSI, these results is benefit generally to give meaning. Moreover calibrating the system according to be desired organic substances, we can possibility measure separately the rate of organic water pollution.