COVID-19 ilişkili Multisistem İnflamatuvar Sendrom (MIS-C) ile akut semptomatik COVID-19 tanısı almış çocuk olguların serum örneklerinde endocan değerlerinin endotelyal disfonksiyon açısından karşılaştırılması
COVID-19 associated Multicystem Inflammatory Syndrome comparison of endocan values in serum samples of children cases diagnosed with Acute Symptomatic COVID-19 with (MIS-C) in terms of endothelial dysfunction
- Tez No: 841085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ALDEMİR KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi süresince semptomatik COVID-19 olguları ve MIS-C olgularında D-dimer seviyeleri yüksek saptanmıştır. Bu durum vasküler inflamasyonun bahsedilen hastalıkların patogenezinde önemli bir yerinin olduğunu düşündürmektedir. Bu çalışma ile semptomatik COVID-19 ve MIS-C olgularının endotel fonksiyonları açısından kıyaslandığında aralarında bir fark olup olmadığının saptanmasının yanı sıra serum Enc düzeylerindeki farklılıkların endotel hasarının önceden belirlenmesini ve hastalık takibinde klinisyeni yönlendirmesini amaçladık. Takipler sonucunda Enc'nin mortalite ve klinik seyir açısından fikir verebileceğini aynı zamanda inflamatuar biyobelirteçlerle arasındaki ilişkinin klinik kötüleşmeyi farketmede öngörü oluşturabileceğini varsaydık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı Antalya Eğitim Araştırma Hastanesinin Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve Pandemi Kliniği'ne Nisan 2021 ile Nisan 2022 arasında yatırılarak izlenen, 1 ay-18 yaş arası MIS-C tanılı 26 olgu ile, COVID-19 tanılı 17 olgu takibe alındı. Bulgular: MIS-C olgularının tanı aldıkları medyan yaşı 110 (64-156) ay, COVID-19 olgu grubunda ise 123 (42-204) ay; VKİ bakımından SDS değeri MIS-C olgularında 0,28 (-0,99-1,55) iken, COVID-19 olgularında 1,21 (-0,29-2,71) idi. Cinsiyet dağılımı bakımından erkek cinsiyet her iki grupta da hakimdi. MIS-C olgularının %57,6'sı, COVID-19 olgularının %53'ü erkekti. Tanı alınan aylara göre bakıldığında Ocak ve Mart ayında başvuruların sık olduğu gözlendi. Olguların başlangıç (0. gün ), 1. ay ve 3. aylardaki Enc düzeyleri incelendiğinde serum örneklerinin alındığı üç ayrı zamanda da MIS-C olgu grubunun Enc düzeyleri COVID-19 olgu grubuna göre belirgin şekilde daha yüksekti ve 1.
Özet (Çeviri)
Aim: During the COVID-19 pandemic, elevated D-dimer levels have been observed in symptomatic COVID-19 cases and Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C) cases, suggesting a significant role of vascular inflammation in the pathogenesis of these diseases. This study aims to determine whether there is a difference in endothelial functions between symptomatic COVID-19 and MIS-C cases and intends to identify variations in serum Endocan (Enc) levels to predict endothelial damage in advance and guide clinicians in disease monitoring. We hypothesized that Enc levels could provide insights into mortality, clinical course, and predict clinical deterioration through its relationship with inflammatory biomarkers. Materials and Methods: A total of 26 MIS-C cases and 17 COVID-19 cases, aged 1 month to 18 years, admitted to the Children's Infection Diseases and Pandemic Clinic of Antalya Training and Research Hospital between April 2021 and April 2022, were followed. Results: The median age at diagnosis for MIS-C cases was 110 months (range: 64-156), while for the COVID-19 group, it was 123 months (range: 42-204). The SDS value for BMI was 0.28 (-0.99-1.55) for MIS-C cases and 1.21 (-0.29-2.71) for COVID-19 cases. Male gender predominated in both groups (57.6% for MIS-C, 53% for COVID-19).