Atopik dermatit tanılı hastalarda monosit/yüksek yoğunluklu lipoprotein oranının değerlendirilmesi
Evaluation of monocyte/high density lipoprotein ratio in patient with atopic dermatitis
- Tez No: 841089
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, DR. ADEM YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Atopik dermatit (AD) tanılı çocuklarda monosit/yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) oranının bir inflamatuar belirteç olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel retrospektif tipteki çalışmamızda pediatrik yaş grubunda olan (1 aylık ile 17 yaş arasında) Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Polikliniğine başvuran, hemogram ve HDL bakılmış AD tanılı hastaların, monosit/HDL oranları (MHR) kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Hastalar 'SCORing Atopic Dermatitis (SCORAD)' skorlama sistemine göre hafif, orta ve ağır olmak üzere üç gruba bölündü. Bulgular: Çalışmamızda 64 AD'li hasta ile 107 sağlıklı bireyin laboratuvar bulguları karşılaştırıldı. Grupların yaşlarında ve cinsiyet oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0,254 p=0,135).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to explore the feasibility of using the monocyte/high-density lipoprotein (HDL) ratio as an inflammatory marker in children diagnosed with atopic dermatitis (AD). Materials and Methods: This cross-sectional retrospective study involved pediatric patients (aged between 1 month and 17 years) from the University of Health Sciences, Sultangazi Haseki Training and Research Hospital, Children's Allergy Clinic. Patients diagnosed with AD and who had undergone hemogram and HDL tests were selected. Their monocyte/HDL ratios (MHR) were compared with a control group. Patients were divided into three categories – mild, moderate, and severe – according to the 'SCORing Atopic Dermatitis (SCORAD)' scoring system. Findings: The study compared the laboratory findings of 64 patients with AD to those of 107 healthy individuals. No significant difference was found in the age and gender ratios of the groups (respectively, p=0.254, p=0.135).