Siroz komplikasyonları ve potasyum
Complications of cirrhosis and potassium
- Tez No: 841090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN PİSKİNPASA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Karaciğer sirozu; ileri düzeyde fibrozis, rejeneratif nodüllerin karaciğer yapısını bozduğu, hepatosellüler nekroz ile karakterize, kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Çeşitli komplikasyonlar ile seyretmekte olup ciddi mortalite ve morbidite nedeni olarak kabul edilebilir. Karaciğer sirozlu hastalarda ciddi elektrolit imbalansı görülmektedir. En sık potasyum ve sodyum homeostazisi bozulmuştur. Çalışmamızda İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatan karaciğer sirozu olgularında gelişen komplikasyonlar ile serum potasyum düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2012-2022 tarihleri arasında karaciğer sirozu tanısıyla İç Hastalıkları Kliniğine yatışı olan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastalar dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun olarak seçildi. Hastaların yaş, cinsiyet, siroz etiyolojisi, laboratuvar tetkikleri hastane bilgisayarındaki hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden temin edildi. Siroz hastaları komplikasyonlarına göre asit, hepatik ensefalopati, akut böbrek hasarı, gastrointestinal sistem kanaması, bakteriyel enfeksiyon olarak beş gruba ayrıldı. Serum potasyum değerleri hipokalemi(5,5mmol/L) olarak üç gruba ayrıldı. Sonuçlar SPSS 28.0 istatiksel analiz yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya hastaneye yatışı olan 384 karaciğer sirozu tanılı hasta dahil edildi. Cinsiyetlere göre erkek cinsiyet %65.1(n=250), kadın cinsiyet %34.9(n=134) olduğu görüldü. Etiyolojiye göre sınıflandırmada konik hepatit B %22(n=85), alkol %16.7(n=64), kronik hepatit C %13(n=50) olarak görüldü. Karaciğer sirozu komplikasyonlarına bakıldığında hastaların 240'ında asit(%62.5), 103'ünde hepatik ensefalopati(%26.8), 79'unda gastrointestinal kanama(%20.6), 52'sinde akut böbrek hasarı(%13.5), 45'inde bakteriyel enfeksiyon(%11.7) ile prezente olduğu görüldü. Hastaların başvuru anındaki serum potasyum düzeyleri 2.3-7.3 mmol/L arasında değişmekteydi. Potasyum 0.05) farklılık göstermemiştir. Potasyum ≥5.5 olan grupta akut böbrek hasarı potasyum0.05) farklılık göstermemiştir. Potasyum ≥5.5 olan grupta üre değeri potasyum
Özet (Çeviri)
“Complications of Cirrhosis and Potassium”Objective: Cirrhosis of the liver is a chronic and progressive disease characterized by hepatocellular necrosis in which advanced fibrosis disrupts the liver structure with regenerative nodules. It is associated with various complications and can be considered as a serious cause of mortality and morbidity. Severe electrolyte imbalance is seen in patients with cirrhosis of the liver. Most often the homeostasis of potassium and sodium is impaired. In our study, we aimed to evaluate the relationship between serum potassium level and complications in liver cirrhosis patients hospitalized in Istanbul Training and Research Hospital. Materials and Methods: Patients who were admitted to the Internal Medicine Clinic with the diagnosis of liver cirrhosis between 2012 and 2022 at the University of Health Sciences Istanbul Training and Research Hospital were retrospectively screened. Patients were selected in accordance with the inclusion and exclusion criteria. Age, gender, etiology of cirrhosis, and laboratory tests of the patients were obtained through the hospital information management system on the hospital computer. Cirrhosis patients were divided into five groups according to their complications: ascites, hepatic encephalopathy, acute kidney injury, gastrointestinal bleeding, and bacterial infection. Serum potassium levels were divided into three groups as hypokalemia (5.5mmol/L). The results were evaluated by SPSS 28.0 statistical analysis method. Results: A total of 384 patients with liver cirrhosis who were hospitalized were included in the study. According to genders, male gender was 65.1% (n=250) and female gender was 34.9% (n=134). According to etiology, conical hepatitis B was 22% (n=85), alcohol was 16.7% (n=64), and chronic hepatitis C was 13% (n=50). Complications of liver cirrhosis were presented with ascites in 240 patients (62.5%), hepatic encephalopathy in 103 patients (26.8%), gastrointestinal bleeding in 79 patients (20.6%), acute kidney injury in 52 patients (13.5%), and bacterial infection in 45 patients (11.7%). Serum potassium levels ranged from 2.3 to 7.3 mmol/L at admission. There was no significant difference (p≥>0.05) in the rate of ascites, encephalopathy, gastrointestinal bleeding, bacterial infection between the groups with potassium 0.05) between the group with potassium