Pendik yöresi çevre sorunlarının araştırılması ve yönetim modelinin belirlenmesi
  1. Tez No: 84112
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemizdeki yerel yönetimlerin mevcut yapısı ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Mevcut yapı içerisinde belediyelerin görevleri, belediyelerin organları ve belediyelerin mali kaynakları incelenmiştir. Mevcut yapıdan kaynaklanan yönetimle ilgili sıkıntıların sebepleri araştırılmıştır. Bunun yanında, gelişmiş ülkeler ve az gelişmiş ülkelerdeki yönetim biçimleri de araştırılmıştır. Burada görülen yapı, ülkelerin yönetim şekline göre az veya çok farklılıklar göstermektedir. Yönetim biçimleri, ülkenin üniter veya federal yapısına göre değişmektedir. Bu çalışma içerisinde, ülkemizde yerel yönetimlerin karşılaştığı problemlerin; a) Mevcut yapıyı belirleyen dünya görüşlerinden, b) Yasal yapıdan, c) Merkezi yönetim ve yerel yönetimler arasındaki yetki kargaşasından, d) Belediyelerin teşkilatlanma yapısından, e) Belediyeler ile siyasi partiler arasındaki ilişkilerden, f) Belediyeler ile halk arasındaki ilişkilerden, g) İlgili yatırım kurumlarının her birinin ayrı bir bakanlığa bağlı olması ve kaynak israfından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu aksaklıkların giderilmesi için öneriler ortaya konulmuş ve yeni yapılanma modeli ortaya konulmuştur. Ayrı bir bölümde, Pendik ve yöresinin çevre problemleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çevresel etkileri olan sanayi kuruluşları ve faaliyet alanları sayısal olarak tespit edilmiştir. Hava kirliliğinin sebepleri araştırılmış, son beş yılın ölçüm değerleri grafiklerle değerlendirilmiş ve Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği sınırdeğerleri ile mukayesesi yapılmıştır. Hava kirliliğinde doğal gaz& "geçiş ve. yakacak iyileştirilmesiyle azalma olduğu gözlemlenmiştir. Su kirliliği, su kaynaklan ve bu konularda yapılan altyapı çalışmaları araştırılarak çalışmalarla ilgili bilgi ve dokümanlar verilmiştir. Pendik ilçesinde özellikle trafik ve diğer faaliyetlerin yoğun olduğu bölgelerde gürültü ölçülmüş, sonuçlar değerlendirilmiştir. E - 5 ve tren yolu güzergahı dışında Pendik'te gürültü kirliliğinin çok fazla olmadığı tespiti yapılmıştır. Son bölümde ise, Avrupa'da bazı ülkelerde uygulanan yerel yönetim modelleri incelenmiş, ülkemiz ile karşılaştırma yapılmıştır. Ayrıca bu uygulamalardan ülkemiz için yeni bir yerel yönetim modeli oluşturulurken faydalanılmıştır. Netice olarak, yetkisi geniş yerel yönetimlerin bulunduğu ülkelerde, kaynak israfının azlığı yanında, kalkınmanın daha hızlı olduğu ve buna bağlı olarak çevre sorunlarının en aza indiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I In this study, a general information is given about the structures of local governments. In this structure, we examined the functions, organs and the financial resources of the municipalities. We have researched the reasons of difficulties about the management of today's structure. Besides, we have examined the governments of developed and undeveloped countries and we saw that the structure changes due to managing styles and the federal and national structure of governments. In the contents of this study we determined the following problems of the local governments of our country. a) The difference of opinion that forms the structure of governments. b) The codes of laws. c) The disagreement between the central and local governments. d) The organization structures of municipalities. e) The relationships between the municipalities and the political organizations. f) The relationships between municipalities and people. g) The connection of each financial associations to different ministries and the dissipation of resources. To remove these kinds of problems we exposed new suggestions and models of management. In the content of another part we examined the environmental problems of Pendik and the neighboring areas. And we determined the environmental effects and the activity areas of industries. We have researched the reasons of air pollution, interpreted the last five year's graphics and compared with the limit values of air pollution limits. Also, we have seen that improving combustibles and using natural gas reduced air pollution.>'* After examining water pollution, water resources and the substructure works about them we had given the document and information about these studies. y In Pendik especially in the regions where traffic and other activities are dense we have determined noise pollution. We have seen that Pendik has a little noisy pollution except E - 5 and around the railway. In the last part of our study we examined some local managing methods in some European countries and compared them with our country. Furthermore we made them use for our country in making a new kind of local government method. As a result we determined that in authorized local governments there is a few dissipation, development is faster and depending on it the environmental problems are decreased.