Değer zinciri analizi ve kimya sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 84113
  2. Yazar: ERSİN ERHAN USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değer zinciri analizi konusunda teorik bir çerçevenin ortaya çıkartılması ve bu çerçevenin kimya sanayiinde faaliyet gösteren bir firmaya uygulanması hedeflenmiştir. Tarım ilacı üretimi yapan bu firmada, değer zincirinin tümü gözden geçirilmesine rağmen (tedarikçiden nihai tüketiciye kadar) zincir, üretim safhasında kırılarak düşük maliyet avantajı yakalanmaya çalışılmıştır. Firmada yapılan uygulamada, değer zincirinin gerek iç gerekse dış bağlantılarında, fırsatların mevcut olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu fırsatların yakalanmasında, düşük maliyet avantajı esas alınarak incelendiğinde en önemli özelliğin proses yeniliği olduğu açıkça gözükmektedir. Proses yeniliğini gerçekleştirmek için bu konuda gelişmiş teknolojiler incelenip, birim maliyetlerin düşürülmesi için çalışmalar yapılmıştır. Çalışmalar rakamsal olarak da ortaya konulmuştur. Bu fırsatları yakalanmasında proses yeniliğinin bir defaya mahsus olmaması sürekli izlenmesi başlıca hedeflerden de birisi olacaktır. Geleneksel yönetim muhasebesi anlayışıyla değil de, değer zinciri dikkate alınarak yapılan çalışmalarda kaçınılmaz olan rekabet avantajının nasıl yakalanabileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, our aim is to set a theoretical framework about the issue of“value chain”and to apply it to a firm operating in the chemistry industry. In this firm, a producer of Agriculture Pesticides, the value chain has been broken in the production stage to get cost advantages, though all the stages of the chain have been analyzed. In the application done in this firm, it is found that in both internal and external linkages of the value chain, there are important opportunities. In the search of these opportunities, when we analyze them by focusing on the lower cost advantage, we observe that the most prevalent feature is the proses renovation. In order to realize the process renovation, higly developed technologies on this field have been reviewed and studies for cost reduction have been presented numerically. Process renovation policies should not be for one time but it should be continously followed. The answer to the question of how to catch a competitive advantage in the studies conducted on the issue of value chain but not with the understanding of management accounting, has been investigated in this study.