Dissolved organic matter survey in mediterrenean groundwater-dependent ecosystems from remote sensing and in-situ data
Uzaktan algılama ve saha verileri ile yer altı suyuna bağımlı akdeniz ekosistemlerde çözünmüş organik madde araştırması
  1. Tez No: 841129
  2. Yazar: EYÜP CİHAN ETEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ, DOÇ. DR. ÖZGÜR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kıyı lagünleri, havzaların çıkışında yer almaları nedeniyle karadan okyanusa besin ve karbon akışları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kıyı lagünleri, fiziksel olarak deniz ve kara arasında konumlanmış, kıyı ortamındaki en genç ve en karmaşık ekosistemlerdir. Lagünlerin etrafındaki bataklıklarda, çözünmüş organik madde (DOM) genellikle renkli çözünmüş organik madde (CDOM) ve karbonca zengin çözünmüş organik maddedir (DOM). Klorofil-a, algler, siyanobakteriler ve bitkiler gibi fotosentetik organizmaların kloroplastlarında bulunan bir pigmenttir. Organizmaların güneş ışığını, karbondioksiti ve suyu organik madde ve oksijene dönüştürdüğü süreç olan fotosentez için gereklidir. Bu kapsamda, Doğu Korsika-Fransa'daki Akdeniz Urbino Lagünü üzerinde araştırma yapılmaktadır. Uzaktan algılama CDOM, DOC ve klorofil verileri incelenecek ve kalibrasyon yapılacaktır. Ayrıca, CDOM'un fiziko-kimyasal parametrelerinin, alkalinitesinin ve 222Rn aktivitesi, DOC miktarı, UV-Görünür ve floresan özelliklerinin yerinde ölçümü, hidrolojik süreçlerin karakterizasyonuna ve yüksek akış döneminde organik bileşiklerin kaliteli dağılımına izin verecektir.
Özet (Çeviri)
Because of their placement at the exit of watersheds, coastal lagoons have a substantial influence on nutrient and carbon flows from land to ocean. Coastal lagoons are the youngest and most complex ecosystems in the coastal environment, lying physically between sea and land. The dissolved organic matter (DOM) in the marshes around the lagoons is generally colored dissolved organic matter (CDOM) and carbon-rich dissolved organic matter (DOC). Chlorophyll-a, on the other hand, is a pigment found in the chloroplasts of photosynthetic organisms, such as algae, cyanobacteria, and plants. It is essential for photosynthesis, the process by which organisms convert sunlight, carbon dioxide, and water into organic matter and oxygen. In this connection, research is being conducted on the Mediterranean Urbino Lagoon in eastern Corsica -France. Remote sensing CDOM, DOC and chlorophyll datas will be reviewed and calibration will be done. Also, in situ measurement of physico-chemical parameters, alkalinity, and sampling for 222Rn activity, DOC amount, UV-Visible, and fluorescence properties of CDOM will allow for the characterization of hydrological processes and organic compounds quality distribution during high flow period.