Aksaray'a inşaa edilcek yeni OSB için yeşil hidrojen üretimi
Green hydrogen production for the new OSB to be built in Aksaray
- Tez No: 841128
- Danışmanlar: DR. BAHATTİN TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Enerji ihtiyacı her zamankinden daha önemli bir endişe kaynağıdır. Gerek artan talep gerekse sanayinin her alanında gelişen teknoloji enerjiye olan talebi artırmıştır. Bu nedenle uzun süredir enerji kaynağı olarak kullandığımız fosil yakıtların giderek tükenmesi bizi yeni enerji kaynakları aramaya itmiştir. Böylece alternatif enerji kaynakları her açıdan daha avantajlı hale gelmiştir. Geleceğin enerji kaynağı, ulaşımdan aydınlatmaya kadar enerjiye ihtiyaç duyulan her alana uyarlanabildiği için alternatif enerji kaynakları olarak görülüyor. Bu kaynaklar arasında en yüksek enerjiyi içeren gazın hidrojen olması ve yenilenerek üretilebilmesidir. Enerji kaynağı seçiminde ön plana çıkmaktadır. Yeşil Hidrojen olarak güneş enerjisi ile hidrojen üretimi ve üretilen hidrojenin Sanayi Bölgesinin ısıtılmasında kullanılması teorik olarak incelenmiştir. Sonuç olarak Eskil'de yapılması planlanan OSB'nin yakın çevresine kurulacak bir güneş enerjisi santrali ile sıfır emisyon ile hidrojen üretilebilir ve OSB'nin ısınması Yeşil Hidrojen ile sağlanabilir. Yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi'nin ısınma için gerekli olan ihtiyacı alternatif enerji kaynakları ile temin edilebilir. Yeşil Hidrojen olarak sıfır emisyon değerine sahip fotovoltaik üretim ile hidrojen üretimi sağlanarak bölgenin ısınmasındaki ihtiyaç giderilebilir. Değerlerden okunduğu üzere güneş panellerinin ve sanayi bölgesinin Eskil ilçesi çevresinde olması bu konuda büyük avantajdır. Özellikle Konya Aksaray sınırında güneşe maruz açık alanların bulunması yerleşke için oldukça mühimdir. Bu da Güneş'ten hidrojen üretmeyi elverişli ve olumlu değerlendirilebilir olduğuna işarettir. Organize sanayi bölgesinin olası yer değişikliği tesis civarına kurulacak fotovoltaik tesisin yerini etkileyecektir. Tesis verimliliği bölgenin yüksek miktarda güneş almasından ötürü önemli ölçüde değişmeyecektir ancak elverişli arazinin sanayi bölgesine olan uzaklığı hidrojenin taşınması için önemli kalem oluşturacaktır. Ayrıca depolama konusunda Tuz Gölü doğalgaz tesisinde depolamak oldukça önemlidir. Yapılan hesaplamalar ve simüle edilen senaryolarda 10MW değerinde bir Güneş Enerjisi Tesisi kurmak ve enerjisi ile hidrojen üretip depolamak 2.1 yıl içeresinde kendi kendini ödeyen bir projedir. Yukarıda belirtilen Karbon Ayak İzi rakamları ve genel tasarruf miktarı yatırımın ve projenin mantıklı ve doğru olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Energy need is a major concern than ever before. Both the increasing demand and the developing technology in every field within the industry have increased the demand for energy. Therefore, the gradual depletion of fossil fuels, which we have been using as an energy source for a long time, has pushed us to seek new energy sources. Thus, alternative energy sources have become more advantageous in every aspect. The energy source of the future is seen as alternative energy sources, as it can be adapted to any area where energy is needed, from transportation to lighting. Among these sources, the fact that the gas containing the highest energy is hydrogen and it can be produced by renewal. It comes to the fore in the choice of energy source. As Green Hydrogen, the production of hydrogen with solar energy and the use of the produced hydrogen in heating the Industrial Zone have been studied theoretically. As a result, hydrogen can be produced with zero emission with a solar power plant to be built in the vicinity of the OIZ, which is planned to be built in Eskil, and the heating of the OIZ can be provided with Green Hydrogen. Ensuring its construction can be provided with alternative energy sources, which are necessary for the heating of the Organized Industrial Zone. The need for heating can be met by providing production production with photovoltaic production with zero emission as Green Hydrogen. As it can be read from the values, it is a great advantage in this regard that solar panels are next to Eskil district in industrial zones. It is very important for the campus to see that it looks open, especially when the Konya Aksaray trip is exposed to the sun. This indicates that creating Karakurt from the Sun can be considered positive and positive. The possible displacement of the organized industry is to complete the photovoltaic settlement to be established around the facility. It will not change significantly due to the high amount of sun exposure of the system within the facility, but the distance of the suitable land from the industrial zone will be an important item for the Management's management. In addition, Salt Lake natural gas storage storage is very important in terms of storage. In the calculations and simulated scenarios, building a 10MW Solar Power Plant and generating and storing the power plant is a self paying project in 2.1 years. The above mentioned Carbon Footprint uses and overall savings show that the investment and planning purpose are correct.