Deepfake teknolojisinin adli bilişimdeki yeri ve deepfake tespiti üzerine nicel bir çalışma
A quantitative study on the place of deepfake technology in computer forensics and deepfake detection
- Tez No: 841130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz teknolojileri hayal gücünün sınırlarını zorlamaktadır ve hızlı ve ulaşılabilir teknolojik cihazlar yaşantımızın büyük bir bölümünde yer almaktadır. Teknolojik büyüme birçok alanda insanlara büyük kolaylıklar getirmiştir. Sosyal medyanın ve teknolojinin bireylere ulaşma hızı ve niceliği göz önüne alındığında, bu teknolojik ivmenin bireyler ve toplumlar üzerindeki etkisi her geçen gün artmaktadır. Birçok birey ve toplum sosyal medyanın etkisiyle maddi ve manevi faydalar sağlayabiliyor, ancak aksi durumlarla da karşılaşabiliyor. Gerçek veriler ile üzerinde birtakım değişiklikler yapılarak ortaya çıkarılan veriler arasında çok ince bir çizgi vardır. Birçok kişi sanal dünyada bilinçli veya bilinçsiz bıraktığı kalıntıların farkında olmamakla birlikte, söz konusu kalıntıların kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabileceği konusunda da bilgi sahibi değildir. Manipüle edilmiş resimler, videolar, sesler, sahte haberler ve daha birçok siber alanda işlenen suçlar en popüler suçlar arasında yerini çoktan almıştır. Bu çalışma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında uygulanmış, metodolojik açıdan nicel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu adli bilişim alanında çalışan (60 katılımcı) ve adli bilişimci olmayan (60 katılımcı) toplam 120 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları sosyo-demografik form ve araştırmacı tarafından geliştirilen ve deepfake tespit becerisini ölçmek için 30 maddeden oluşan“Doğru Yanlış Testi”dir. Araştırmanın bazı sonuçlarına göre, Swapface deepfake yapma programı vasıtasıyla yapılan fotoğraflarda doğru tespit oranı daha düşüktür. Swapface programı vasıtasıyla yapılan deepfake (derin kurgu) fotoğrafların, Face Swapper programıyla yapılan deepfake fotoğraflarına göre daha başarılı olduğu görülmüştür. Deepfake teknolojisi ile oluşturulan fotoğrafların tespit edilmesinde çıplak insan gözü ile tespitin kolay olmadığı birtakım araçlar kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's technologies push the limits of imagination, and fast and accessible technological devices are present in a large part of our lives. Technological growth has brought great convenience to people in many areas. Considering the speed and quantity of social media and technology reaching individuals, the impact of this technological acceleration on individuals and societies is increasing day by day. Many individuals and societies can gain material and moral benefits through the influence of social media, but they may also encounter adverse situations. There is a very thin line between real data and data created by making some changes. While many people are not aware of the residues they leave consciously or unconsciously in the virtual world, they are also unaware that these residues can be used by malicious people. Manipulated images, videos, sounds, fake news and many other crimes committed in cyberspace have already taken their place among the most popular crimes. This study is a methodologically quantitative study implemented in the 2022-2023 academic year. The study group of the research consists of a total of 120 participants who work in the field of digital forensics (60 participants) and those who are not computer forensic experts (60 participants). The data collection tools of the research are the socio-demographic form and the“True False Test”developed by the researcher and consisting of 30 items to measure deepfake detection skills. According to some results of the research, the correct detection rate is lower in photographs made through the Swapface deepfake program. It has been observed that deepfake photos made through the Swapface program are more successful than deepfake photos made with the Face Swapper program. It has been concluded that some tools should be used to detect photographs created with deepfake technology, which are not easy to detect with the naked human eye.