Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sigara kullanım durumlarını etkileyen unsurlar ve bağımlılık düzeyleri
Factors affecting smoking status and addiction levels of Kafkas University faculty of medicine students
- Tez No: 841141
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmamız Kafkas Üniversitesi'nde 2022-2023 senesinde eğitimine devam eden tıp fakültesindeki öğrencilerin sigara içme durumlarını, bu duruma etkisi olan sebep ve olayları, öğrencilerin halen neden sigara içmeye devam ettiklerini, sigara içen öğrencilerin bağımlılık derecelerini tespit etmek amaçlı yapılmıştır. Çalışmamıza gönüllü olarak katılan 258 öğrenciye sosyodemografik özellikleri, sigara kullanma durumlarına ilişkin sorular ve bağımlılık seviyelerini saptamak için Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT)'ni içeren anket uygulanmıştır. Çalışmamızda erkek katılımcıların kadın cinsiyete nazaran anlamlı seviyede daha fazla oranda sigara içtikleri görülmüştür. Sigara içme oranının en düşük birinci sınıfta(%13,8), en yüksek ise altıncı sınıfta(%45) olduğu görülmüştür. Sınıf tekrarı yapan öğrencilerin yapmayanlara göre daha yüksek oranda sigara içtiği görülmüştür. Babası sigara içen katılımcıların daha yüksek oranda sigara içtiği görülmüştür. Katılımcıların hem sigarayı ilk denedikleri yaşın hem de sürekli sigaraya içmeye başladıkları yaşın erkek cinsiyette daha erken olduğu görülmüştür. Sigara içen katılımcılara uygulanan FNBT sonuçlarına göre öğrencilerin %29.4'ü çok az bağımlılık ve %29.4'ü çok yüksek bağımlılık göstermektedir. Çalışmamızda sigara içen öğrencilerin sigaraya başlama sebeplerini incelediğimizde arkadaş çevresinin etkisi(%61,8), merak(%51,5) ve stresin(%44) en sık sebepler olduğu görülmüştür. Sonuç olarak gelecek nesillere örnek ve topluma rol model olan hekimlik yolunda ilerleyen tıp fakültesi öğrencilerine üniversite eğitimleri boyunca sigara ve sigaranın zararları hakkında daha detaylı eğitimler verilmeli, sigara bırakma ve bıraktırma konularında bilinçlenmeleri sağlanmalıdır
Özet (Çeviri)
Our this study was conducted to determine the smoking status of the students in the faculty of medicine who continue their education at Kafkas University in 2022-2023, the reasons and events that affect this situation, why the students still continue to smoke, and the degree of addiction of the students who smoke. A questionnaire including the Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT) was applied to 258 students who voluntarily participated in our study to determine their sociodemographic characteristics, smoking status and addiction levels. In our study, it was observed that male participants smoked significantly more than female gender. It was observed that the smoking rate was lowest in the first grade (13.8%) and the highest in the sixth grade (45%). It was observed that students who repeated the grade smoked at a higher rate than those who did not. Participants whose fathers smoked smoked at a higher rate. It was observed that both the age at which the participants first tried smoking and the age at which they started to smoke continuously were earlier in the male gender. According to the results of the FNBT applied to the smokers, 29.4% of the students showed very little dependence and 29.4% showed very high dependency. In our study, when we examined the reasons for smoking students to start smoking, it was seen that the influence of the circle of friends (61.8%), curiosity (51.5%) and stress (44%) were the most common reasons. As a result, medical school students, who are on the path of becoming a role model for future generations and a role model for the society, should be given more detailed training about smoking and the harms of smoking during their university education, and they should be made aware of smoking cessation and quitting