Yeni sentezlenen bazı sülfonamid türevlerinin karbonik anhidraz ve kolinesteraz enzim inhibisyon potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of the carbonic anhydrase and cholinesterase enzyme inhibition potentials of some new synthesis sulphonami̇de derivatives
  1. Tez No: 841140
  2. Yazar: MUHAMMET GÜRKAN KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnsan karbonik anhidraz izoenzim I ve II (CA I ve II) inhibitörleri, glokom, kanser vb. hastalıkların tedavisinde kullanılma potansiyelleri nedeniyle önemli terapötik ajanlar olarak kabul edilmektedir. Kolinesterazların (ChE'ler), yani asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesterazın (BChE) inhibisyonu, bugüne kadar Alzheimer hastalığı (AD) için en etkili tedavi yaklaşımı olarak kabul ediliyordu. Bu çalışmada sülfonamid grubu içeren bir dizi yeni Schiff bazı türevi sentezlendi. Sentezlenen mokelüllerin karakteizasyonu elementel analiz ve FTIR, 1H- ve 13C-NMR gibi bazı spektroskopik yöntemler kullanılarak yapıldı. Bu dört esteraz enzimine karşı sentezlenen tüm moleküller, güçlü bir şekilde etkisi gösterdiler. Sonuç olarak, sentezlenen bazı Schiff bazı sülfoamid türevlerinin, bu çalışmada kullanılan enzimlere karşı nanomolar seviyesinde güçlü inhibisyon aktiviteleri nedeniyle yeni potansiyel ilaç adayı moleküller olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Human carbonic anhydrase isoenzyme I and II (CA I and II) inhibitors, glaucoma, cancer, etc. They are considered important therapeutic agents due to their potential to be used in the treatment of diseases. Inhibition of cholinesterases (ChEs), namely acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BChE), has been considered the most effective treatment approach for Alzheimer's disease (AD) to date. In this study, a series of new Schiff base derivatives containing sulfonamide groups were synthesized. Characterization of the synthesized molecules was done using elemental analysis and some spectroscopic methods such as FTIR, 1H- and 13C-NMR. All molecules synthesized against these four esterase enzymes showed strong effects. As a result, it can be said that some synthesized Schiff base sulfoamide derivatives may be new potential drug candidate molecules due to their strong inhibitory activities at the nanomolar level against the enzymes used in this study.