Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sigara içme durumları ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between smoking status and anxiety levels of Kafkas University Faculty of Medicine students
  1. Tez No: 841142
  2. Yazar: EMRE ÇALAPKULU
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Ülkemizde tıp fakültesi öğrencileri zor bir sınavdan seçilerek gelen başarılı bireylerdir. Yeni sosyal çevre ve zorlu tıp eğitimi ile beraber bireylerde sigara kullanımı ve anksiyete bozuklukları gelişebilmektedir. Biz bu araştırmamızda Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin sigara içme durumları ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden 277 birey katılmıştır. Öğrencilere önce sosyodemografik bilgileriyle ilgili sorular sorulmuş daha sonra sigara kullanan bireylere fagerström nikotin bağımlılık testi uygulanmış ve en son tüm öğrencilere beck anksiyete testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 20 kullanılarak incelenmiştir. Veriler istatistiksel olarak Kolmogorov-Smirnov, basıklık-eğiklik değerleri, bağımsız örneklem T, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
İntroduction: In our country, medical faculty students are successful individuals who are selected from a difficult exam. With the new social environment and challenging medical education, individuals may develop cigarette smoking and anxiety disorders. In this study, we aimed to evaluate the relationship between smoking status and anxiety levels of Kafkas University Medical Faculty students. Methods: 277 individuals from Kafkas University Faculty of Medicine students participated in our research. The students were first asked questions about their sociodemographic information, then the fagerström nicotine addiction test was applied to the smokers, and finally the beck anxiety test was applied to all the students. The obtained data were analyzed using SPSS for Windows 20. The data were statistically evaluated with Kolmogorov-Smirnov, kurtosis-skewness values, independent sample T, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation tests.