Determination of microplastics and nanoplastics in saturated porous media
Doygun gözenekli ortamda mikroplastikler ve nanoplastiklerin belirlenmesi
- Tez No: 841149
- Danışmanlar: DOÇ. BEDRİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapay olarak üretilen nanoplastiklerin veya mikroplastiklerin günlük yaşam ürünlerinde yaygın kullanımı, kaçınılmaz olarak karasal ortamlara ve su ortamlarına salınmalarına yol açmaktadır. Bu plastiklerin halk sağlığı üzerindeki etkilerinin yanı sıra, çevreyi de tehdit etmektedirler. Bu çalışmada, çevresel etkiler açısından, doymuş gözenekli ortamlarda nasıl davrandığının ve gözenekliliğe etkilerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Farklı tip ve konsantrasyonlar ile etkileri, 1D plastik transfer kolonu deneylerinden kullanılan ve toplanan kuvars kumu örnekleri incelenerek araştırılmıştır. Toplanan kuvars kumu örnekleri, kuvars kumunun tahıl yüzeyine bağlı nanoplastikleri gözlemlemek için Taramalı Elektron Mikroskobu'nda (SEM) görüntülendi. Kirlenmiş kum numunelerinin yüzey alanı değişimini farklı konsantrasyonlarda NPls ile gözlemlemek için BET yüzey alanı analiz yöntemi kullanılmış ve yüzey alanının %41'e kadar yükselebildiği ortaya çıkmıştır. Kontamine numuneler ile başlangıç koşulları arasındaki gözeneklilik değişimini analiz etmek ve karşılaştırmak için cıva (Hg) porosimetri yöntemi de kullanılmıştır. Gözeneksiz kuvars kumu numunelerinin bu analizleri yapmaya uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Daha pürüzlü yüzeye ve düzensizliklere sahip diğer kuvars kumu numunesi, konsantrasyonlara bağlı olarak gözenekliliğin %22'ye kadar azalabildiğini ortaya koymuştur. Tamamlayıcı bir yöntem olarak X-ışını tomografi yöntemi ile ham ve kontamine kum örnekleri gözlenmiş ve aynı eğilim ile kontamine kumda ham numuneye göre gözeneklilik daha düşük bulunmuştur. Bu çalışmada nano ve mikroplastiklerin gözeneklilik açısından malzeme üzerinde olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unavoidably the extensive usage of artificially manufactured nanoplastics or microplastics in everyday life products leads to their release to the terrestrial environments as well as aquatic environments. Besides their impact on the public health, they are also threatening environment. In this study, with regard to environmental influences, it was aimed to understand how it behaves and its effects porosity in saturated porous environments. Different types and concentrations and their effects were investigated by examining quartz sand samples which was used and collected from 1D plasticstransfer column experiments. Collected quartz sand samples were imaged in Scanning Electron Microscopy (SEM) to observe attached nanoplastics on the grain surface of quartz sand. BET surface area analysis method was used to observe the surface area changement of the contaminated sand samples by NPls in different concentrations and revealed that, surface area can increase up to 41%. Mercury (Hg) porosimetry method also was used to analyze and compare the porosity changement between contaminated samples and initial conditions. It was revealed that unporous quartz sand samples were not suitable to do this analyzes. Other quartz sand sample which has rougher surface and irregularities has revealed that depends on concentrations porosity can decrease up to %22. As a complimentary method, raw and contaminated sand samples was observed with X-ray tomography method and with the same trend, porosity was found lower in contaminated sand against to raw sample. This study was shown nano and microplastics has negative effect on material in the terms of porosity.