Alüminyumun özellikleri ve mekanik tasarımda alüminyum
Properties of aluminum and aluminum in mechanical design
  1. Tez No: 841156
  2. Yazar: ALİ RIZA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Alüminyumun özellikleri açıklandıktan sonra mekanik tasarımda alüminyum ve çelik hakkında bilgiler yer almıştır. Tezin ana konusu alüminyum olmasına karşın tasarımlarda karşılaştırma olarak çelik parçası kullanılmıştır. Bunun yanı sıra ANSYS yazılımı ile alüminyum parçası ile birlikte çelik numune parçası içinde mekanik analiz yapılmış olup sonuçlara yer verilmiştir. Bu tezin amacı imalat sanayinde alüminyumun kullanım yerlerinin yanı sıra alüminyum ile birlikte çelik parçasının tasarımında dikkat edilen noktaların ortaya konulmasıdır. Tasarım sırasında ve tasarım parçasının nasıl yapıldığı parçanın çiziminde ve tasarımda hangi ölçü ve detayların referans alındığı parçalardaki değişiklikte hangi sonuçlara varılacağı detaylı olarak anlatılmıştır. ANSYS yazılımı kullanılarak belirlenen alüminyum ve çelik parçası için mekanik analizler yapılmış olup bu mekanik analizlerin sonuçlarına yer verilmiştir. Mekanik özelliklerin modellenmesi için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Mekanik analizler yapılırken alüminyum parçasının karşılaştırabileceğimiz farklı bir malzeme olan çelik parçası ile karşılaştırma işlemi yapılmıştır. Buradaki alüminyum ve çelik parçasının çizim ve tasarımları aynıdır. Deneysel sonuçlar ve simülasyon sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda söz konusu tez çalışması alüminyumun imalat sanayindeki yerinin yanı sıra alüminyum parçası ile birlikte çelik parçasının hem kuramsal hem de uygulamalı olarak ortaya konulmuştur. Bu tez çalışması kapsamında elde edilen bulgular aşağıda verildiği gibi listelenmiştir. • Toplam deformasyon grafiği • Temas durum grafiği (temas eden her iki yüzey için) • Montajın tamamında eşdeğer gerilim grafiği • Kuvvet tepki grafiği • Dikey Y ekseninde yönlü deformasyon grafiği. • Boşlukta eşdeğer gerilme grafiği
Özet (Çeviri)
After the properties of aluminum were explained, information about aluminum and steel was included in the mechanical design. Although the main subject of the thesis is aluminum, steel is used as a comparison in the designs. In addition, mechanical analysis was performed in the aluminum part and the steel sample part with ANSYS software and the results were included. The aim of this thesis is to reveal the places of use of aluminum in the manufacturing industry as well as the points of consideration in the design of the steel part together with aluminum. It is explained in detail what results will be reached during the design and how the design part is made, in the drawing of the part and what dimensions and details are referenced in the design, and what results will be reached in the change in the parts. Mechanical analyzes were made for the aluminum and steel parts determined using ANSYS software, and the results of these mechanical analyzes were included. Finite element method was used to model mechanical properties. While performing the mechanical analysis, the aluminum part was compared with the steel part, which is a different material that we can compare. The drawings and designs of the aluminum and steel part here are the same. Experimental results and simulation results were compared. In this context, the thesis study in question has put forward both theoretically and practically the place of aluminum in the manufacturing industry, as well as the aluminum part and the steel part. The findings obtained within the scope of this thesis study are listed as given below. • Total deformation graph • Equivalent plastic stress graph • Contact status graph (for both surfaces in contact) • Equivalent voltage graph throughout the assembly • Force response graph • Directional deformation graph on the vertical Y-axis. • Graph of equivalent stress in cavity