Çim karşımında nano çinko oksit (Nano-ZnO)uygulamalarının kuraklığa tolerans üzerindeki etkisi
The effect of nano zinc oxide (Nano-ZnO) applications on drought tolerance of turf mixture
- Tez No: 841155
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kuraklık, çim alanların kalitesini ve sürdürülebilirliğini doğrudan etkileyen en önemli abiyotik stres faktörüdür. Bu çalışmada; çim alan tesislerinde kullanılan bir çim karışımında [%60 kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.), %20 çok yıllık çim (Lolium perenne L.) ve %20 rizomlu kırmızı yumak (Festuca rubra L. subsp. rubra)]; farklı dozlarda nano ZnO (NZnOD) uygulamalarının (0, 10, 50 ve 100 ppm), çim karışımının kuraklığa toleransı (K1-%100 sulama/SK/kontrol, K2-%75 sulama/SK, K3- %50 sulama/SK ve K4-%25 sulama/SK) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma serada koşullarında, 11 litre kapasiteli plastik saksılarda, farklı kuraklık dozları ana parselleri, farklı NZnOD dozları ise alt parselleri oluşturacak şekilde, tesadüf parselleri bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda; kuraklık stresinin, incelenen özelliklerin tamamında, %3 ile %48 arasında değişen oranlarda olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, NZnOD uygulamalarının kuraklık stresi koşulları altında kontrol bitkilerine kıyasla; vejetasyon yüksekliğinde %1 ile %16, bitki yaş ağırlığında %1 ile %37, çim kalitesinde %9 ile %23, çim renginde %5 ile %24, çim yoğunluğunda %1 ile %13, nispi klorofil içeriği indeksinde (NKİİ) ise %6 ile %31 oranında iyileşmeye neden olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; uygulanan NZnOD, kuraklık stresinden kaynaklanan olumsuzlukları değişen oranlarda tolere ettiği ve NZnOD3 ve NZnOD4 dozlarının diğer uygulamalara kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought is a significant abiotic stressor that has a direct impact on the quality and longterm viability of lawns. In this research, a grass mixture consisting of 60% tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.), 20% perennial ryegrass (Lolium perenne L.), and 20% rhizomatous red fescue (Festuca rubra L. subsp. rubra) was utilized in turfgrass field facilities. The objective was to investigate the impact of various doses of nano-zinc oxide (Nano-ZnO) applications (0, 10, 50, 100 ppm) on the drought tolerance of the grass mixture. Four treatment groups were established: K1-100% irrigation/PC/control, K2-75% irrigation/PC, K3-50% irrigation/PC, and K4-25% irrigation/PC. The study was conducted under controlled greenhouse conditions using plastic pots with a volume of 11 liters. The experimental design followed a randomized split-plot arrangement with three replications. The main plots consisted of varying levels of drought doses, while the sub-plots consisted of different doses of nano-zinc oxide (Nano-ZnO). The findings of the study indicate that drought stress induces detrimental impacts on many traits, with rates ranging from 3% to 48%. In contrast to control plants subjected to drought stress conditions, the application of NZnO resulted in varying increases in vegetation height ranging from 1% to 16%, plant wet weight ranging from 1% to 37%, turf quality ranging from 9% to 23%, grass color ranging from 5% to 24%, turf density ranging from 1% to 13%, and relative chlorophyll content index (RCCI) ranging from %. It has been discovered that there is an increase ranging from 6 to 31%. In summary, it was ascertained that the administration of NZnO demonstrated a degree of resilience in mitigating the adverse effects of drought stress, but at different rates. Notably, the dosages of NZnOD3 and NZnOD4 yielded more favorable outcomes compared to alternative methods of application.