Fındık kavurma sıcaklık ve süre koşullarının kakaolu fındık kremasının teknolojik özellikleri üzerine etkisi
The effect of hazelnut roasting temperature and time conditions on technological properties of cocoa hazelnut spread
  1. Tez No: 841157
  2. Yazar: REZWAN SATTARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında farklı sıcaklık ve süre koşullarında kavurma işlemi uygulanan fındıklardan kakaolu fındık kreması üretilmiştir. Kavurma sıcaklık ve süresinin kakaolu fındık kremalarının fizikokimyasal, tekstürel, reolojik ve duyusal özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla HYA, su aktivitesi, renk analizi, tekstürel sürülebilirlik analizi, reolojik analizler, parçacık boyut dağılımı analizi ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir. Kakaolu fındık kremalarının su aktivitesi, sıkılık, yapışkanlık parçacık boyut dağılım parametreleri olan d(0,1), d(0,5), d(0,9), D[3,2], D[4,3] değerleri, kayma gerilmesi ve görünür viskozite değerleri, K konsistens katsayısı, lineer (τ1) akma gerilimi ve karakteristik kayma hızı, renk L*, a*, b* değerleri, duyusal renk, görünüş, kıvam ve sürülebilirlik puanları arasında farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cocoa hazelnut cream was produced from hazelnuts roasted at different temperature and time conditions. The effect of roasting temperature and time on physicochemical, textural, rheological and sensory properties of cocoa hazelnut creams were investigated. For this purpose, HYA, water activity, colour analysis, textural spreadability analysis, rheological analysis, particle size distribution analysis and sensory analysis were carried out. No difference was found between the water activity, firmness, viscosity particle size distribution parameters d(0,1), d(0,5), d(0,9), D[3,2], D[4,3] values, shear stress and apparent viscosity values, K coefficient of consistency, linear (τ1) yield stress and characteristic shear rate, colour L*, a*, b* values, sensory colour, appearance, consistency and spreadability scores of cocoa hazelnut creams.