TIMSS 2019 döngüsündeki öğrenci kaynaklı faktörlerin matematik ve fen başarısına etkileri
Effects of student-based factors in TIMSS 2019 cycle on mathematics and science achievement
  1. Tez No: 841161
  2. Yazar: OKTAY UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacını, Uluslararası Geniş-Ölçekli Değerlendirmelerden biri olan TIMSS 2019 (Trends in International Mathematics and Science Study) döngüsüne katılan Türk öğrencilerin matematik ve fen bilimleri başarılarına etki eden öğrenci kaynaklı faktörlerin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini TIMSS 2019 döngüsüne 8. sınıf düzeyinde 39 farklı ülkeden katılan tüm öğrenciler oluştururken, çalışmanın örneklemini ise 8. sınıf düzeyinde 181 okuldan 4.077 öğrenci oluşturmaktadır. Türkiye'de TIMSS 2019 döngüsünde coğrafi bölge, okulların yapısı ve şehirleşme kriterlerini belirleyerek tabakalandırma yapılmıştır. Belirlenen bu tabakalar dikkate alınarak okullar belirlenir. Okulların belirlenmesinden sonra seçilen her okuldan bir sınıf seçilmiştir. TIMSS 2019 döngüsünde öğrencilerin performanslarını belirlemede başarı testlerinin yanı sıra, öğrenci özelliklerinin belirlenmesinde kullanılan anketlerden de yararlanılmıştır. TIMSS 2019 döngüsünde öğrencilerin ilgili alandaki başarılarının belirlenmesinde, başarı testleri; başarıya etki eden diğer değişkenlere ilişkin bilgiler de öğrenci anketinden elde edilmiştir. Bu anketlerden elde edilen veriler bu çalışmanın verilerini oluşturmaktadır. Bu araştırmada korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. TIMSS öğrenci başarısına etki eden faktörlerin başarı ile arasındaki neden sonuç ilişkisi arasında uygulanan korelasyon analizinde çıkan sonuca göre öğrencilerin matematik dersine tutumu, bu derse katılımları, yine bu derse değer vermeleri ve matematiğe yönelik özgüvenlerinin matematik başarılarına pozitif yönde etki ettiği görülmektedir. Aynı şekilde, analiz sonuçlarına bakıldığında fen dersine tutumun, fen dersine katılımın, fen dersine değer vermenin ve fen dersine yönelik özgüvenin, fen başarısı üzerinde pozitif etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the student-based factors that affect the mathematics and science achievement of Turkish students participating in the TIMSS 2019 (Trends in International Mathematics and Science Study), one of the International Large-Scale Assessments. The universe of the research consists of all students participating in the TIMSS 2019 cycle at the 8th grade level from 39 different countries, while the sample of the study consists of 4,077 students from 181 schools at the 8th grade level. In the TIMSS 2019 cycle in Turkey, stratification was made by determining the geographical region, the structure of schools and urbanization criteria. Schools are determined by considering these determined strata. After determining the schools, a class was selected from each selected school. In the TIMSS 2019 cycle, besides the achievement tests to determine the performance of the students, the questionnaires used to determine the student characteristics were also used. In the TIMSS 2019 cycle, in determining the success of the students in the relevant field, achievement tests; information on other variables affecting success was also obtained from the student questionnaire. The data obtained from these surveys constitute the data of this study. Correlational research model was used in this study. According to the result of the correlation analysis applied between the cause and effect relationship between success and the factors affecting TIMSS student success, it is seen that students' attitudes towards the mathematics lesson, their participation in this lesson, their appreciation of this lesson and their self-confidence in mathematics positively affect their mathematics achievement. Likewise, when the results of the analysis are examined, it is seen that the attitude towards science lesson, participation in science lesson, valuing science lesson and self-confidence in science lesson have positive effects on science achievement.