Kripto paralar ve gelecekte bankacılık sektörüne etkileri: Farklı kripto paraların finans piyasasındaki etkileşimi
Cryptocurrencies and their effect on the banking sector in the future: Interaction of different cryptocurrencies in the financial market
- Tez No: 841162
- Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mevcut para birimlerinden farklı olarak teknolojik, bilimsel gelişmeler çerçevesinde gelişen e-ticaret ile birlikte yaklaşık olarak 2009 yıllarında ortaya çıkan blok zincir teknolojisi kullanılarak geliştirilen kripto para olan kripto para çeşitlerini incelemek ve mevcut para sistemlerinin yerini almaya çalışan kripto paraları açıklamak ve bu paraların kullanım alanlarını, faydasını ve zararlarını açıklamak çeşitli veri kaynakları kullanılarak bu paraları her yönü ile incelemektir. Kripto paralar birçok yönden fayda sağlarken birçok yönden ise zarara yol açabilmektedir. Hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmadan para transferi işlemi gerçekleştirilebilen bu paralar birçok kesim tarafından benimsenirken birçok kesim tarafından ise karşı çıkılmaktadır. Biz bu çalışmada farklı kaynak ve metotlardan yararlanarak kripto paraları her yönü ve boyutu, fayda ve zararlarını ele alıp inceleyeceğiz. Çalışmanın amacı ve hedefi kripto para kavramını ve çeşitlerini ayrıntılı bir şekilde açıklayıp diğer ekonomik ve finansal faktörlerle olan ilişkilerini ortaya çıkarmaktır. Finansal faktörlerle olan ilişkilerin açıklayıp, görülebilir hale getirmektir. Çalışmanın sonucunda günümüzde önemi ve talebi giderek artan ancak hakkında çok fazla bilgiye veya doğru bilgiye sahip olunmayan kripto paralar ve bunların işleyişlerine açıklık getirilmiş ve Kripto Paralar ile ilgili kesin yada kesine yakın sonuçlar elde etmeye çalışacağız elde edilen sonuçlar bize Kripto paraları ve işlevlerini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
To examine the types of cryptocurrencies, which are virtual currencies developed using the blockchain technology that emerged in approximately 2009 with e-commerce, which developed within the framework of technological and scientific developments, unlike existing currencies, and to explain the crypto currencies that try to replace the existing monetary systems and the usage areas of these currencies, Explaining the benefits and harms is to examine all aspects of these coins using various data sources. While cryptocurrencies provide benefits in many ways, they can cause harm in many ways. While these currencies, which can be transferred without being dependent on any central authority, are adopted by many segments, they are opposed by many segments. In this study, we will examine each aspect and size, benefits and harms of cryptocurrencies by using different sources and methods. The aim and aim of the study is to explain the concept and types of crypto money in detail and to reveal its relations with other economic and financial factors. Explaining the relationships with financial factors and making them visible. As a result of the study, cryptocurrencies, whose importance and demand are increasing today, but about which there is not much information or accurate information, and their functioning have been clarified and we will try to obtain precise or near-conclusive results about Cryptocurrencies. The results will enable us to better understand Cryptocurrencies and their functions