Türkiye'de gösteriş tüketiminin iktisadi büyüme üzerindeki etkisi
The impact of conspicuous consumption on economic growth in Türkiye
  1. Tez No: 841168
  2. Yazar: EDA NUR SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜNKAR GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmada geçmişten günümüze kadar var olan fakat son dönemde ekonomik, sosyal ve özellikle de teknolojik gelişmelerle tüketicileri etkisi altına almayı başaran bir tüketim tarzı olan gösteriş tüketimine yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı ise son dönemde öne çıkan gösteriş tüketim tarzının Türkiye ekonomisinin büyümesine etkisinin neler olduğunu tespit etmektir. Çalışmada Türkiye'deki ekonomik yansımaları tespit edebilmek için zaman serisi analizi yöntemine başvurulmuştur. Analiz için seçilen zaman 2006 yılının ilk çeyreği ile 2020 yılının son çeyreğini kapsamaktadır. Analizde bağımlı değişken olarak GSYH verileri kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler ise özel tüketim vergisi gelirleri, tüketici fiyat endeksi ve doğrudan yabancı yatırım verilerine yer verilmiştir. Zaman serisi analizi için değişkenlere birim kök testleri, eş bütünleşme testleri ve hata düzeltme testleri uygulanmıştır. Analiz sonucunda seçilen bağımsız değişkenlerin Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerine uzun dönemli ve pozitif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bu sonucuna göre özel tüketim vergisi kapsamında lüks mal ve hizmetlerin sınıflandırılmasına yönelik düzenlenmelerin yapılması için gerekli politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study included showy consumption, a style that exists from the past to present, but has recently managed to influence consumers through economic, social and especially technological developments. The aim of this study is to determine the impact of the recent flamboyant consumption on the growth of the Turkish economy. The study used the time series analysis method to detect economic repercussions in Türkiye. The selected time for analysis covers the first quarter of 2006 and the last quarter of 2020. The analysis used GDP data as a dependent variable. Independent variables included excise tax revenues, consumer price index and foreign direct investment data. For time series analysis, variables were applied to unit root tests, peer integration tests and error correction tests. The analysis found that the selected independent variables have a long-term and positive effect on Türkiye's economic growth. In accordance with the conclusion, the necessary policy recommendations have been made to make arrangements for the classification of luxury goods and services under the excies tax.