Müzik öğretmeni adaylarının müziksel benlik ve iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Examination of musical self-concept and well-being levels of music teacher candidates
- Tez No: 841167
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP AYDINER UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının müziksel benlik ve iyi oluş düzeylerinin belirli değişkenler açısından incelenmesidir. Bu değişkenler: Cinsiyet, sınıf, mezun olunan lise türü, öğrenimi görülen enstrüman, enstrümandaki deneyim süresi ile başarı düzeyi, müzik alan derslerindeki genel akademik başarı düzeyi, enstrüman çalışma alışkanlıkları ile süreleri, okul orkestrasında ve okul korosunda yer alma durumu ile konser vb. etkinliklere katılma durumu, müzik öğretmenliğini bir meslek alanı olarak edinmekten duyulan mutluluk durumu ve mezun olduktan sonra müzik öğretmenliği alanını meslek olarak edinme isteği ya da alanı terk ederek başka bir alandaki mesleğe yönelme istekleridir. Araştırmanın örneklem grubu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Atatürk, Gazi Osman Paşa, Marmara, Muğla Sıtkı Koçman, Necmettin Erbakan ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitelerinin müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim görmekte olan öğrencilerdir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Müziksel Benlik Ölçeği”ve“Perma İyi Oluş Ölçeği”ile toplanmıştır.“Kişisel Bilgi Formu”, araştırmacı tarafından hazırlanmıştır.“Müziksel Benlik Ölçeği”2003 yılında Vispoel tarafından geliştirilmiş ve 2020 yılında Aydıner-Uygun ve Kılınçer tarafından Türkçeye uyarlanmıştır.“Perma İyi Oluş Ölçeği”ise Butler ve Kern (2016) tarafından geliştirilmiş ve Demirci vd. (2017) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Araştırmanın öğrencilerin müziksel benlik düzeyleri ile ilgili bazı sonuçlarına göre: Kız öğrencilerin müziksel benliğin dans etme boyutunda, erkek öğrencilerin ise besteleme, müzik dinleme ve enstrüman çalma boyutlarında daha yüksek düzeye sahip oldukları bulunuştur. Enstrümanına haftalık olarak daha fazla süreyle çalışan öğrencilerin, müziksel benlik alt boyutlarından müzik dinleme ve enstrüman çalma boyutlarında da daha yüksek düzeylerinin olduğu belirlenmiştir. Müzik alan derslerindeki başarı düzeyleri en yüksek puan aralığında olan öğrencilerin, müziksel benliğin hemen hemen her boyutundaki düzeylerinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Okul orkestrasında ve okul korosunda görev alan öğrencilerin, müziksel benliklerinin de genel olarak yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Müzik öğretmenliği alanını seçmekten mutluluk duyan ve mezun olduktan sonra müzik öğretmenliği alanını meslek olarak sürdürmek isteyen öğrencilerin, yine müziksel benliğin alt boyutlarında da yüksek düzeye sahip oldukları bulunmuştur. Araştırmanın iyi oluş ile ilgili bazı sonuçlarına göre: Erkek öğrencilerin sağlıklı olma hissi boyutunda kız öğrencilere göre daha yüksek düzeye sahip oldukları bulunmuştur. Enstrümanına haftalık olarak daha fazla süreyle çalışan öğrencilerin, iyi oluşun anlam ve başarı boyutlarında da daha yüksek düzeylerinin olduğu belirlenmiştir. Enstrüman derslerinde ve müzik alan derslerinde yüksek başarı puan aralığına sahip öğrencilerin iyi oluşun olumlu duygular, bağlanma, anlam, başarı ve mutluluk boyutlarında daha yüksek düzeylerinin olduğu tespit edilmiştir. Okul orkestrasında ve okul korosunda görev alan öğrencilerin, iyi oluşun hemen hemen her boyutunda yüksek düzeye sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Müzik öğretmenliği alanını seçmekten mutluluk duyan ve mezun olduktan sonra müzik öğretmenliği alanını meslek olarak sürdürmek isteyen öğrencilerin, yine iyi oluşun alt boyutlarında da yüksek düzeye sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the musical self-concept and well-being levels of music teacher candidates in terms of certain variables. These variables are: Gender, grade, type of high school graduated from, instrument practised, duration of experience and success level in the instrument, general academic success level in music courses, instrument practice habits and durations, participation in the school orchestr, school choir and concert etc., happiness level of getting music teaching as a profession, and the desire to get music teaching as a profession after graduation or the desire to leave the field and get a profession in another field. The sample group of the study is the students studying in the music education departments of Atatürk, Gazi Osman Paşa, Marmara, Muğla Sıtkı Koçman, Necmettin Erbakan and Niğde Ömer Halisdemir Universities in the 2021-2022 academic year. The data of the study were collected with“Personal Information Form”,“Musical Self-Concept Scale”and“Perma Well-Being Scale”.“Personal Information Form”was prepared by the researcher.“Musical Self-Concept Scale”was developed by Vispoel in 2003 and adapted into Turkish by Aydıner-Uygun and Kılınçer in 2020.“Perma Well-Being Scale”was developed by Butler and Kern (2016) and adapted into Turkish by Demirci et al. (2017). According to the results of the study regarding the musical self-concept levels of the students, it was found that female students had higher levels in the dancing dimension of musical self-concept, while male students had higher levels in the composing, listening to music and playing instruments dimensions. It was determined that students who practiced their instruments for longer periods of time per week also had higher levels in the listening to music and playing instruments dimensions, which are sub-dimensions of musical self-concept. In addition, students whose achievement levels in music courses were in the highest score range had higher levels in almost every dimension of the musical self-concept. It was concluded that the students who took part in the school orchestra and school choir also had high levels of musical self-concept. Students who were happy to choose the field of music teaching and wanted to pursue music teaching as a profession after graduation were also found to have high levels in the sub-dimensions of musical self-concept. According to the results of the study regarding well-being, it was found that male students had a higher level of feeling of being healthy than female students. It was determined that students who practiced their instruments for longer periods of time per week had higher levels in the meaning and success dimensions of well-being. It was determined that students with high achievement scores in instrument courses and music courses had higher levels in the positive emotions, attachment, meaning, success and happiness dimensions of well-being. It was concluded that students who took part in the school orchestra and school choir had high levels in almost every dimension of well-being. Students who were happy to choose the field of music teaching and wanted to pursue music teaching as a profession after graduation were also found to have high levels in the sub-dimensions of well-being.