Sabit telsiz erişim sistemi (proximity-1 sistemi)
  1. Tez No: 84118
  2. Yazar: İRFAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAÇUHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı sabit aboneye radyo erişimini incelemektir. Çalışmanın amacına ulaşabilmesi için aşağıda belirtilen yol izlenmiştir. Birinci bölüm olan giriş ve Tarihçesinden sonraki ikinci bölüm Radyo Haberleşme Sistemleri bölümüdür. Radyo Haberleşme Sistemleri bölümünde radyo haberleşmesinin temelleri, kullanıldığı yerler ve çalışma prensipleri incelenmiştir. Ayrıca yine bu bölümde Radyo Haberleşme Sistemini oluşturan birimler ; Vericiler, Antenler ve Alıcılar alt başlıkları altında ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Üçüncü bölüm Erişim Teknolojileri bölümüdür. Erişim Teknolojileri bölümünde, Erişim Teknolojileri genel olarak tanıtılmıştır. Bu teknolojiler Kablolu Erişim, Hücresel Gezgin (Mobil ) Radyo (GSM) Standart Kablosuz Sistem (DECT), Sabit Aboneye Radyo Erişimi (FRA), teknolojileridir. Dördüncü bölüm Sabit Telsiz Erişim bölümüdür. Bu başlık altında Sabit Aboneye Radyo Erişimine örnek olarak seçilen Proximity-l diye adlandırılan sistemin tanıtımı yapılmış ve sistemi meydana getiren birimler abone tarafı ve baz istasyonu tarafı alt başlıkları ile incelenmiştir. Beşinci bölüm Türkiye'deki Uygulamaları ve uygulama alanları incelenmiştir. Altıncı bölüm Sonuç ve Değerlendirme bölümüdür. Bu bölümde ulaşılan sonuçlar üzerinde durulmuş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this project is examining radio accessing to stationary subscriber. After first part, that is introduction and history, second part is communication systems. In radio communication systems part, it is examined that radio communication's principals, where they are used, and working principals. Moreover, again in this part, parts that compose radio communication system, transmitter, antennas and receivers, are examined in details with subtitles. Third part is accessing technologies. In this part, generally, accessing technologies are discussed. These technologies are cable accessing, cellular explorer (Mobil), radio (GSM), standart wireless system (DECT), radio accessing to stationary subscriber (FRA) technologies, Fourth part is stationary wireless accessing. Under this topic, a system named proximity-l that is chosen as an example to radio accessing to stationary subscriber is discussed and parts that compose the system are examined with subtitles subscriber side and base station side. In fifth part, practices in Turkey and practice fields are handled. Sixth part is result and evaluation. In this part, obtained results and a general view are discussed.