Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikasının gelir dağılımına etkisi üzerine ekonometrik analiz
Econometric analysis on the effect of European Central Bank (ECB) monetary policy on income distribution
- Tez No: 841191
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi'nde geleneksel olmayan para politikası araç kutusunu etkinleştirir etkinleştirmez, eşitsizlik üzerindeki olası yan etkileriyle ilgili sorular da ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle 2008 küresel kriz sonrası Euro bölgesinde oluşan gelir eşitsizliği olgusu araştırmacıların dikkatini çekmeye başlamıştır. Çalışmada, Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikasının gelir dağılımı üzerindeki etkisi 2008-2021 yılları arasındaki 14 yıllık dönem için zaman serisi analizi kullanarak incelenmiştir. Bu etkiyi ölçmek için, bağımlı değişken olarak bir ülke veya sosyal grup içindeki gelir eşitsizliğini veya servet eşitsizliğini temsil eden Gini katsayısı, bağımsız değişkenler olarak ise ECB marjinal fonlama faizi oranı (Eurostat), kişi başı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, işsizlik oranı verileri ve Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi (TFE) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As soon as the European Central Bank (ECB) activated its unconventional monetary policy toolbox in the Eurozone, questions began to arise about its possible side effects on inequality. For this reason, the phenomenon of income inequality in the Eurozone after the 2008 global crisis has begun to attract the attention of researchers. In the study, the effect of monetary policy of the European Central Bank (ECB) on income distribution was examined using time series analysis for the 14-year period between 2008-2021. To measure this effect, the Gini coefficient, which represents income inequality or wealth inequality within a country or social group, was used as the dependent variable. ECB marginal funding rate (Eurostat), per capita Gross Domestic Product, unemployment rate data and Harmonized Consumer Price Index (TFE) were used as independent variables.