Sistemik inflamatuar yanıt indeksi (siri) ile uterin atoni olguları ilişkisi
Relationship between systemic inflammatory response index (siri) and uterine atony cases
- Tez No: 841199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı doğum öncesi bakılan sistemik inflamatuar yanıt indeksinin uterinatoniyi öngörmede etkili bir marker olarak kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem Çalışma T.C. SBÜ Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 1 Ocak 2017–1 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılan retrospektif tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya belirtilen tarihler arasında normal spontan vajinal doğum/sezaryenle doğum yapan toplam 248 hasta dahil edilmiş, uterinatonigelişenler çalışma grubunu (n=124) ve atoni gelişmemiş hastalardan, rastgele olarak seçilen hastalar da kontrol grubunu (n=124)oluşturmuştur. Hastaların bilgilerine elektronik veri tabanından ulaşılmış, doğum öncesinde alınan hemogramdan SIRI (nötrofil x monosit/ lenfosit) değerleri hesaplanmış ve grupların sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective To investigate the role of Systemic Inflammatory Response Index (SIRI) as an effective marker in determining the risk of postpartum uterine atony in patients with normal spontaneous vaginal birth and cesarean delivery by examining the relationship between SIRI (neutrophil x monocyte / lymphocyte) and uterine atony cases. Materials and Methods This study was carried out by Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Training and Research Hospital. It is a retrospective descriptive cross-sectional study conducted between January 1, 2017 and November 1, 2022. The study included the study group of uterine atony cases that developed in patients who gave birth by normal spontaneous vaginal birth and cesarean section between these dates, (n = 124), and for each patient included in the study group, patients who did not develop uterine atony who gave birth by normal spontaneous vaginal birth or cesarean section on the same day as that patient, randomly selected patients will constitute the control group, (n = 124). This study includes a total of 248 patients who met the inclusion and exclusion criteria. Results It was determined that the groups were similar and homogeneous in terms of age, employment status, education, co-education and income levels (p>0.05).