Samangan (Afganistan) kömür sahasında mekanizasyon uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the applicability of mechanization in samangan (Afganistan) caol basin
  1. Tez No: 841200
  2. Yazar: HASHMATULLAH QASEMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Afganistan Samangan ilinde bulunan mevcut kömür sahası hakkında bilgi vermek, mekanize kazıya uygunluğunu ve maden çıkartma aşamasında kullanılan makine ve yöntemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Afganistan kömür madenciliği ülkenin iç savaşlarla mücadelesi ve güvenlik sorunları nedeniyle teknolojik olarak çok gelişmemiş olup, genellikle geleneksel yöntemler ile kazı çalışmaları yürütülmektedir. Bu durum, verim kaybına ve güvenlik risklerine neden olmaktadır. Bu çalışmada ilk önce kömür hakkında bilgi verilmiş olup, madencilikte kazı işleri, kullanılan kazıcı makineler, kömür üretimi ve nakliye çeşitleri, madenlerde iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Türkiye'deki kömür madenlerinde kullanılan üretim yöntemleri sunulmuştur. Son olarak Afganistan ve Türkiye'deki kömür madenlerindeki üretim yöntemleri karşılaştırılmış ve Afganistan Samangan ilinde bulunan Dara-e-Suf kömür sahasında kullanılan mekanizsyon işlemleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to give information about the existing coal field in the Samangan province of Afghanistan, to determine its suitability for mechanized excavation and the machines and methods used in the mining phase. Afghanistan coal mining is not very technologically developed due to the country's struggle with civil wars and security problems, and excavations are generally carried out using traditional methods. This causes loss of efficiency and security risks. In this study, firstly, information about coal was given, and information was given about excavation works in mining, excavator machines used, coal production and transportation types, and occupational health and safety in mines. Then, the production methods used in coal mines in Turkey are presented. Finally, the production methods in coal mines in Afghanistan and Turkey were compared and the mechanization processes used in the existing coal Dara-e-Suf coal field in the Samangan province of Afghanistan were revealed.