Investigation of Hepatitis D virus from the Hepatitis B virus patients in Iraq
Irak'ta Hepatı̇t B vı̇rüsü hastalarında Hepatı̇t D vı̇rüsünün araştırılması
- Tez No: 841203
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NİHAN YAZGAN TAVŞANOĞLU, DOÇ. DR. ANSAM DAWOD SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hepatit Delta virüsü (HDV), hepatit Delta olarak bilinen hepatoselüler enflamatuar bozukluğa neden olan, RNA ile sarılmış küçük, küresel bir viroiddir. Bu özel hepatit virüsü, yalnızca hepatit B virüsü (HBV) varlığında çoğalma kabiliyeti nedeniyle bir subviral uydu olarak sınıflandırılır. Hepatit D virüsü, üremesini ve yeni viral partiküllerin oluşumunu kolaylaştırmak için Hepatit B virüsünün varlığına dayanan kusurlu bir RNA virüsü olarak sınıflandırılır. Hem HBV hem de HDV, kan yoluyla bulaşma, cinsel yolla bulaşma, perkütan bulaşma ve dikey bulaşma gibi benzer yollarla yayılır. Bu çalışma, Irak'taki hepatit D'yi tanımlamayı, bu virüsle enfeksiyon oranına ve hastalar üzerindeki etkisine ilişkin sonuçlara erişmeyi ve Irak'taki hakim serotip ve genotipi belirlemeyi amaçlamaktadır. Eylül 2022'den Kasım 2022'ye kadar Azadi Hastanesi ve özel laboratuvarlara başvuran hepatit B enfeksiyonundan muzdarip 120 hasta bu çalışmaya dahil edilmiştir. Her hastadan kan örnekleri alınmış ve santrifüj cihazı kullanılarak serum örnekleri elde edilmiştir. Hastalarla ilgili tüm demografik bilgiler not edilmiş ve HBV ve HDV'nin immünoglobinlerini (IgM ve IgG) tahmin etmek için enzime bağlı immünosorbent testi (ELSA) yöntemi kullanılmıştır. HDV RNA serum örneklerinden ekstrakte edilmiş ve cDNA'ya dönüştürülmüştür. HDV genomunu tespit etmek için yuvalanmış ters transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu kullanılmıştır. Sonuçlar hepatit enfeksiyonu prevalansının erkeklerde, yaşlılarda, evlilerde ve düşük eğitim seviyesine sahip gruplarda daha yüksek olduğunu gösterirken, en yaygın risk faktörlerinin dental prosedürler ve ardından kan transfüzyonu ve cerrahi olduğunu ortaya koymuştur. 117 hastada anti-HbsAg (IgG) antikorları pozitifken, sadece 3 hastada anti-HbsAg (IgM) antikorları pozitif bulunmuştur. Tüm HBV hastaları arasında sadece 20'sinde anti-HDV iv (IgG) antikorları pozitifti; buna karşılık sadece 11'inde HDV RNA pozitifti. Bu çalışma, Irak'ın Diyala kentinde HDV görülme sıklığı hakkında daha fazla veri sunmakta ve incelenen popülasyonda %16,7'lik bir prevalans oranı ortaya koymaktadır. Damar içi uyuşturucu kullananlar ve hemodiyalize girenler gibi yüksek risk altındaki kişiler de dahil olmak üzere, Irak'ın çeşitli bölgelerinde HDV'nin oluşumunu ve genetik değişkenliğini incelemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Hepatitis Delta virus (HDV) is what causes the hepatocellular inflammatory disorder known as hepatitis Delta, which is a tiny, spherical viroid wrapped in RNA. This particular hepatitis virus is classified as a subviral satellite due to its ability to replicate only in the presence of the hepatitis B virus (HBV). The Hepatitis D virus is classified as a defective RNA virus, which relies on the presence of the Hepatitis B virus to facilitate its reproduction and the formation of new viral particles. Both HBV and HDV are spread by similar pathways, which include blood-borne transmission, sexual transmission, percutaneous transmission, and vertical transmission. This study aims to identify hepatitis D in Iraq, access results on the rate of infection with this virus and its impact on patients, and identify the prevailing serotype and genotype in Iraq. From September 2022 to November 2022, this study included 120 patients suffering from hepatitis B infection who were admitted to Azadi Hospital and private laboratories. Blood samples were collected from every patient, and by using a centrifuge device, serum samples were obtained. All of the demographic information about the patients was written down, and the enzymelinked immunosorbent assay (ELSA) method was used to estimate the immunoglobins (IgM and IgG) of HBV and HDV. The HDV RNA was extracted from serum samples and converted into cDNA. The nested-reverse transcriptase polymerase chain reaction was used to detect the HDV genome. Results showed a higher prevalence of hepatitis infections among males, older individuals, married individuals, and groups with lower education levels, while the more common risk factors were dental procedures followed by blood transfusions and surgery. 117 patients were positive for anti-HbsAg (IgG) antibodies, while only 3 were positive for anti-HbsAg (IgM) antibodies. Among all HBV ii patients, only 20 had positive anti-HDV (IgG) antibodies; in contrast, only 11 of them were positive for HDV RNA. The current study provides more data on the incidence of HDV in Diyala, Iraq, revealing a prevalence rate of 16.7% among the studied population. Further research is required to examine the occurrence and genetic variability of HDV in various regions of Iraq, including among people at elevated risk, such as those who perform intravenous drug use and those undergoing haemodialysis