Ideology, language, and subjectivity in the Victorian novel
Viktorya dönemi romanında ideoloji, dil ve öznellik
  1. Tez No: 841205
  2. Yazar: FATMA BAYALAŞ KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA REZZAN SİLKÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma Elizabeth Gaskell'in Mary Barton (1848), George Eliot'un Silas Marner (1861) ve Thomas Hardy'nin Tess of the d'Urbervilles (1891) adlı eserlerini ideoloji ve öznellik teorileri aracılığıyla incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, tezin ilk bölümünde ideoloji ve öznellik terimlerinin kökeni ve çeşitli tanımları ele alınmaktadır. Ayrıca Althusser, Foucault ve Bourdieu'nun ideoloji ve öznellik üzerine kuramları incelenmektedir. Tezin ikinci bölümünde, Viktorya Dönemi (1837-1901),“erken, orta ve geç”olmak üzere üç dönemde genel özellikleri ile tanıtılmaktadır. Erken dönem (1830-1848) olarak adlandırılan ilk dönemde politik, sınıfsal ve ekonomik yaşamı etkileyen gelişmelere yer verilmektedir. Orta Viktorya döneminde (1848-1870), erken dönemden farklı olarak bilime dayalı bakış açısının öne çıktığı vurgulanmaktadır. Geç dönemde (1870-1901) ise Viktoryen değerlere eleştirel bir yaklaşım benimsendiği ve dolayısıyla bu değerlerin yavaş yavaş geçerliliğini yitirdiği belirtilmektedir. Bu üç alt dönemde ele alınan Viktorya dönemi ideolojilerini yansıtmak amacıyla her dönemi temsil etmek üzere bir eser seçilmiştir. Yayımlanma tarihlerine göre erken dönem için Elizabeth Gaskell'in Mary Barton, orta dönem için George Eliot'un Silas Marner ve geç dönemi temsilen de Thomas Hardy'nin Tess of the d'Urbervilles adlı eserleri bu çalışma kapsamında değerlendirilmektedir. Tezin son bölümünde, bu romanlar Althusser, Foucault ve Bourdieu'nun ideoloji ve öznellik üzerine kuramları çerçevesinde incelenmektedir. Böylece, bu çalışmada söz konusu romanlardaki karakterlerin öznellik oluşumu, içinde bulundukları döneme göre maruz kaldıkları ideolojiler, bu ideolojilerin karakterlerin yaşamlarına olan etkileri ve karakterlerin bu ideolojilere karşı gösterdikleri eylem kabiliyeti bakımından tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine Elizabeth Gaskell's Mary Barton (1848), George Eliot's Silas Marner (1861), and Thomas Hardy's Tess of the d'Urbervilles (1891) through the theories of ideology and subjectivity. For this purpose, the first chapter addresses the origins and various definitions of the terms ideology and subjectivity. Furthermore, it examines the theories of Althusser, Foucault, and Bourdieu regarding ideology and subjectivity. The second chapter introduces the Victorian Era (1837-1901) in three periods, consisting of 'early,' 'middle,' and 'late,' outlining their general characteristics. Initially, the early period (1830-1848) focuses on developments impacting political, class, and economic life. During the mid-Victorian period (1848-1870), there is a distinct emphasis on a science-based perspective, differing from the earlier period. Finally, the late period (1870-1901) adopts a critical approach towards Victorian values, indicating the gradual loss of their validity. To reflect the ideologies of each period, one novel has been selected for each period. Based on their publication dates, Gaskell's Mary Barton represents the early period, Eliot's Silas Marner represents the middle period, and Hardy's Tess of the d'Urbervilles represents the late period within the scope of this study. In the last chapter, the mentioned novels are analysed within the framework of Althusser, Foucault, and Bourdieu's theories on ideology and subjectivity. Thus, this study discusses the formation of subjectivity in the characters of these novels with regard to the ideologies they were exposed to in their respective eras, the impact of these ideologies on the characters' lives, and the characters' capacity to exhibit agency in response to these ideologies.