Kültürlerarası iletişim dizgesi olarak sinema 'kültürel yanlılık' kuramı açısından 1980-90 arası Amerikan sinemasına bir bakış
- Tez No: 63667
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
IV ÖZET Yapım, Text ve uygunluk, aşamları 'kültürel form'lara ilişkin herhangi bir sosyolojik çözümleme denemesi için izlenmesi gerekli üç aşamadır. İdeoloji metinde, ideoloji seti ve ideolojik efektler aracılığıyla yansımasını bulur. Baskınlık ve birleştiricilik özellikleri metinsel ideolojinin iki önemli görünümündür. Film ve televizyon için tasarlanan kültürel ürünlerin işbirliğini gerektiren üretim süreçleri ve yine çoğul bir edim olan tüketim aşamaları ideoloji seti kavramı için potansiyel birer taşıyıcı olmalarına yol açar. Kültür olarak iletişim önermesi, her türden bilgi içeren yapının bu arada popüler kültür ürünlerinin birbirleri ile olan ilişkisini imler. Filmsel iletişim, klasik iletişim modelinin bir uzantısıdır. Bu özel iletişim sisteminde kaynak; yapım, dağıtım ve gösterim olmak üzere üç aşamalı bir yapısallık içerir. Film dilinin anlaşılması filmsel iletişimin kitleselliğinin anlaşılabilmesi için de bir ilk basamaktır. Film örneklerinin toplumdaki dolaylı bilgilendirmenin, güdümlemenin kaynağı olarak konumlanışı onların, kültürel, ideolojik, siyasal yanlılıktan soyutlanamayacağı gerçeğini vurgular. Çok kültürlü bir topluma ilişkin çatışmalar bir iletişim dizgesi olarak sinemada yansımasını bulur. Popüler sinema yada 'tür' örnekleri, Amerikan toplumundaki başat değerlerin inançların ve davranışların bir yansımasıdır. Bunun yanısıra film ve televizyonun başta Amerika olmak üzere tüm toplumlar üzerindeki güdümleyici, dönüştürücü etkisi yeni postmodern kimlik tanımının sinemasal, dramatik bir üretim biçiminde algılanmasına neden olur. Bu karşılıklı olarak adlandırılabilecek etkileşim siyasal, söylemsel bir içeriğin yani“Amerikan toplumu/kültürü üzerindeki -beyaz olmayan- tehdidin”film örnekleri aracılığıyla çözümlenmesini zorunlu kılar. Azınlık çoğunluk kavramları, etnik aidiyetin vurgulanması, cinsiyetçi ve ırkçı yaklaşımlar kültürel yanlılığın alanını belirler. Liderlik,V bireysellik, toplumsal rol, aile, karşı-terör ve teknolji sinema ve toplumun ideolojinin yeniden üretim aşamasında karşılıklı temas noktalarını oluştururlar. Siyasal ideolojinin giderek toplumun tutuculaşması, kültürü ve sinemayı doğrudan etkiler. Kültürel yanlı sunumun toplumsal görünümleri; kurumsallık, yayılmacılık, ayrımcılık gibi özellikleri barındırırlar. Irkçı-cinsiyetçilik kültürel yanlılığın en büyük toplumsal saldın silahlarından birini oluştururken sinematik manipülasyonunda en başta gelen anlatımsal görünümüdür. 70'li yıllardan itibaren yaratıcı sinema kuramı ile dirsek teması kuran yönetmenlerin topluma yönelik daha kuşatıcı bakış açılarının yanısıra anlatılan aracılığıyla geliştirdikleri tematik farklılıklar, türün sınırlamalarını zorlarken kültürel yanlılığıda ortadan kaldıır. Bunun yanısıra etnik/kültürel hiyerarşiyi yaratan toplumsal gövdenin dışından gelen yaratıcıların gerek geride bıraktıktan kendi toplumlarına gerek ev sahibi topluma/kültüre daha nesnel bir birikimle yaklaşatıklarını gözlemleriz.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Production, text and appropriation are stages of questions should be followed by searching the any sociological analyse. Ideology emphasises its existence by persistent collaboration around the ideologic barriers and effects. Unification and domination are two important aspects of the textual ideology. Cultural products which designed for film and television medium are potential carrier of textual ideology because of their uniquely collaborative consumption and production processes. Proposal of communication as culture implies relationship between any form which contains knowledge in spite of popular culture products. Filmic communication is devised extention of basic communication model. Production, distribution and on-screen processes are used to be three distinct component of the source of this particular communication. Understanding the film language is also the way of understanding that the publicising notion of filmic communication. Film examples are positioning as a source of indirect informations and dominations in society. This characterisation underlines the fact that film is a subjective medium concerned by politics, ideology or culture itself. Confrontations and arguments about multi-cultural society finds their reflections in cinema as a communication system. Genre films or the examples of popular cinema are the reproductions of cultural inequalization which is located in American society. At the same time the new construction of identities which supporting by postmodernist thesis perceived as cinematic or dramaturgic reproduction in the dominative and transformative effects of film and television for entire societies without any exception. Here, this equivalent effectiveness is forcing the researchers to analyse the politic discursive content otherwise new -non white- thread on American culture or society by the film examples. Emphasising ethnic concerns, minority and majority concepts and racial or genderesk approaches determinate the activity sphere for cultural subjectivity.VII Conservatist senses of politics through society appear on cinematic representations in a direct way. Family, technology, social-roll, leadership and individuality are the touching points between film and society during the reproduction process of these false-consciousness. Social aspects of culturally biased representations are composed of different characterisations such as institutionalism, hegemony, and segregation.