Türkiye'de medikal turizmin gelişmesi önündeki engellerin hizmet verenler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the barriers to the development of medical tourism in Turkey by service providers
- Tez No: 841244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkiye medikal turizm alanında Dünya'da önde gelen ülkeler arasında yer almaktadır. Araştırmanın amacı medikal turizmde hizmet veren sağlık işletmelerinin önünde yer alan engellerin hizmet verenler tarafında ne olduğunun belirlenmesidir. Bu kapsamda JCI akreditasyonuna sahip sağlık işletmelerinin altı tanesiyle görüşülmüştür. Sağlık işletmelerinin sorumlularıyla görüşülmüş yarı yapılandırılmış görüşme formundaki sorular sorulmuştur. Ardından elde edilen veriler nitel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre bu hastanelere en çok hasta gönderen ülkeler; Almanya, Irak, Amerika ve Hollanda ve Azerbaycan'dır. İletişim, vize, hastane yöneticilerinin yetkinliği vb. engeller tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak medikal turizmin gelişmesinin önündeki engellerin ortadan kaldırılabilmesi için neler yapılması gerektiği tartışılmış ve literatüre katkı sağlamak için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is among the leading countries in the world in the field of medical tourism. The aim of the research is to determine what the barriers in front of health enterprises serving in medical tourism are on the side of the service providers. In this context, six of the health enterprises that have JCI accreditation were interviewed. Responsibles of health enterprises were interviewed and questions in the semi-structured interview form were asked. Then, the obtained data were analyzed qualitatively. According to the results of the analysis, the countries sending the most patients to these hospitals are; Germany, Iraq, America and the Netherlands and Azerbaijan. Communication, visa, competence of hospital managers etc. barriers have been identified. Based on the results of the research, what should be done to remove the obstacles to the development of medical tourism was discussed and suggestions were presented to contribute to the literature.