Eski Yakın Doğu'da cinsel suçlar
Sexual offenses in the Ancient Near East
- Tez No: 841245
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Eski Yakın Doğu tarihine bakıldığı zaman toplum ile kanunlar arasında sürekli bir etkileşim olduğu görülmektedir. Kanunlar, krallar tarafından düzenlenmiş, ilan edilmiş ve adaletin sağlanması için mahkemeler kurulmuştur. Toplumlar, kral ve aile reisleri tarafından yönetilen sözlü örfi hukuk geleneklerini korumuşlardır. Söz konusu toplumlarda kadınların yaşamları genellikle kısıtlanmış ve erkeklerin ataerkil otoritesi tarafından kontrol edilmiştir. Bir uygarlığın medeni veya ceza hukuku ile ilgili kanun maddeleri ve edebi metinler bir araya getirildiğinde, bu eski uygarlıkların her birinde kadınlara, suça ve suçun cezalandırılmasına ilişkin genel bir resim ortaya çıkmaya başlar. Eski Yakın Doğu kanunları, evlilik müessesesi olmadan kadın erkek birlikteliklerine izin vermiyordu. Bu yüzden, evlilik öncesi cinsel ilişki, zina ve tecavüz, ensest ve yasak akraba ilişkileri, eşcinsel birliktelikler, hayvanlar ile insanlar arasında cinsel yaklaşmalar gibi eylemler Eski Yakın Doğu ve Tevrat hukukuna göre cinsel suç olarak kabul edilmektedir. Evlilik kurumuyla da yakından ilgili olan bu eylemlerin pek çoğu, günümüz modern hukukunda da suç olarak kabul edilmiştir. Cinsel suç olarak kabul edilen birliktelikler, Eski Yakın Doğu kanunlarına göre farklı şekillerde cezalandırılmıştır. Bu suçlar için zaman zaman maddi cezalar uygulanmakla birlikte ölüm cezalarının da uygulandığı görülmektedir. Yasal düzenlemelerle kontrol altına alınmak istenen cinsel suçlardan, Eski Yakın Doğu literatüründe önemli bir yere sahip olan pek çok mitolojik öykü, şiirler ve destanlarda da bahsedildiği görülmektedir. Cinsel suçlar ve cezalarına Eski Yakın Doğu kanunlarında ne ölçüde yer verildiğini ve edebi metinlerde nasıl bahsedildiğini ayrıntılı bir şekilde inceledik.“Eski Yakın Doğu'da Cinsel Suçlar”konulu çalışmamız, ÖNSÖZ ve GİRİŞ dışında, 3 ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın I. bölümünde Eski Yakın Doğu bölgesinin coğrafi özelliklerinden ana hatlarıyla bahsettik. Ayrıca çalışmamız için önemli yazılı kaynakların başında gelen ve modern toplumların inşaasında çok önemli rol oynayan hukuki düzenlemelere ait kanun maddelerini ele aldık. Çalışmamızın II. bölümünde ise Eski Yakın Doğu'da meydana gelen cinsel suçlar ile ilgili gerçekleştirilen hukuki düzenlemeleri inceledik. III. bölümü literatür konusuna ayırdık. Bu bölümde, çalışmamızı gerçekleştirirken yararlandığımız edebi metinleri tanıtmanın yanı sıra, cinsel suçların bu edebi metinlerde nasıl ele alındığını ortaya koyduk. Çalışmamızın son bölümü olan Sonuç kısmında ise yapmış olduğumuz çalışmanın neticesinde ulaştığımız sonuçları açık bir şekilde gözler önüne sermeye çalıştık. Çalışmamızı gerçekleştirirken yararlandığımız eserleri ise Kaynakça listesinde vermeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of the ancient Near East, we see that there was a constant interaction between society and laws. Laws were issued and promulgated by kings and courts were established to administer justice. Societies preserved oral customary law traditions ruled by kings and heads of families. Women's lives in these societies were often restricted and controlled by the patriarchal authority of men. When the legal codes and literary texts of a civilization's civil or criminal law are brought together, a general picture of women, crime and punishment begins to emerge in each of these ancient civilizations. The laws of the ancient Near East did not permit the union of men and women without the institution of marriage. Therefore, acts such as premarital sexual intercourse, adultery and rape, incest and forbidden consanguineous relations, homosexual unions, and sexual encounters between animals and humans were considered sexual offenses under Ancient Near Eastern and Torah law. Many of these acts, which are closely related to the institution of marriage, are also criminalized in modern law. Unions that are considered sexual offenses were punished in different ways according to Ancient Near Eastern law. While financial penalties were applied for these crimes from time to time, it is also seen that death penalties were also applied. It is seen that sexual crimes, which are intended to be controlled by legal regulations, are also mentioned in many mythological stories, poems and epics, which have an important place in Ancient Near Eastern literature. We have examined in detail the extent to which sexual offenses and their punishments were included in the laws of the Ancient Near East and how they were mentioned in literary texts. Our study on“Sexual Offenses in the Ancient Near East”consists of 3 main chapters, apart from the preface and introduction. In Part I of our study, we have outlined the geographical features of the Ancient Near East. We have also discussed the articles of law belonging to legal regulations, which are among the most important written sources for our study and play a very important role in the construction of modern societies. In Part II of our study, we examined the legal regulations regarding sexual crimes in the Ancient Near East. In Part III, we devoted Part III to the literature. In this part, we introduced the literary texts that we used while conducting our study, as well as revealing how sexual crimes were handled in these literary texts. In the CONCLUSION, which is the last part of our study, we have tried to clearly reveal the results we have reached at the end of our study. We have tried to give the works we have benefited from while conducting our study in the BIBLIOGRAPHY list.