Yeşilçam'ın kriz yılları: 1970–1980 dönemi Türk sinema endüstrisinin toplumsal tarihi
Yeşilçam's crisis years: The social history of Turkish cinema industry from 1970 to 1980
- Tez No: 841246
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
“Yeşilçam'ın Kriz Yılları: 1970 – 1980 Dönemi Türk Sinema Endüstrisinin Toplumsal Tarihi”başlıklı bu çalışmanın amacı, kendine özgü bir sinemasal üretim sistemi olan Yeşilçam'ın aynı anda hem çok yoğun düzeyde üretim yapıp hem de yapısal bir krizle çöküşünü yaşadığı on yıllık sürecini tarihsel sosyolojik bir perspektifle incelemektir. Bu doğrultuda çalışmada, dönemin sinema endüstrisinin üretim tarzının ana dinamikleri, üreticiler arası çalışma ilişkileri, gösterim ve dağıtım pratikleri, sektör ve bürokratik kurumlar arası etkileşimler ve popüler film endüstrisinin ürünlerinde belirleyici olan ana eğilimler ekseninde on yılın önceki dönemle devamlılık ve kopuş ilişkileri ele alınmıştır. Çalışmanın ana vurgusu ise, 1970'li yıllardaki seks filmleri furyasının, Yeşilçam'ın üretim tarzından bir sapma değil, tam tersine sistemin bütünleşik bir parçası ve üretim mantığının devamı olarak değerlendirilebileceği; bu furyanın, dönemin sinema endüstrisinin içine girdiği yapısal krizin ürettiği kısırdöngünün en belirgin semptomu olmanın yanı sıra, Türk sinema tarihinin başka hiçbir döneminde görülmeyen özgün bir istisna hali olarak da ele alınan zaman diliminin en kendine has özelliğini teşkil ettiğidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, entitled“Yeşilçam's Crisis Years: A Social History of the Turkish Cinema Industry in the 1970-1980 Period”, is to provide a socio-historical examination of the decade in which Yeşilçam, a unique film production system, simultaneously experienced a high level of production and structural crisis, leading to its eventual collapse. The study analyses the main dynamics of the film industry's production style, labor relations among producers, exhibition and distribution practices, interactions between the sector and bureaucratic institutions, and the main trends determining the products of the popular film industry in terms of the continuity and rupture relations of the decade with the previous period. The study emphasizes that the phenomenon of“sex films”in the 1970s was not a deviation from Yeşilçam's mode of production. Instead, it was an integral part of the system and a continuation of the logic of production. Furthermore, this phenomenon was not only the most prominent symptom of a vicious circle resulting from the structural crisis in the film industry during this period, but also the most distinctive feature of this era as a unique state of exception that has never occurred in any other period of Turkish cinema history.