Kent temasının Kapadokya bölgesi özelinde görsel çözümlemeleri
City theme special to the Cappadocia region visual analysis
- Tez No: 841250
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bireylerin sosyalleşip, ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kamusal alan olan kentler, farklı kültürel unsurları ve görsel düzenlemeleri ile kendi özellerinde ayrı kimlikler taşımaktadırlar. Bu noktada çalışma çerçevesinde belirlenen Kapadokya bölgesi özelinde kentlerin belirleyici özellikleri araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı Kapadokya bölgesini kent bağlamında ele alarak çözümlemek ve bu bölgeye özel sanatsal uygulamalar oluşturmaktır. Bu doğrultuda çalışmada kent kavramı, Kapadokya bölgesi, kentlerin sanattaki yansımaları ele alınmış ve sanatta kent teması bağlamında değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Kent teması Kapadokya bölgesinin kimliği ile ilişkilendirilerek araştırmacının sanatsal bireysel uygulamalarına yansıtılmaya çalışılmıştır. Araştırma betimsel yöntem ve tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Var olan durum olduğu gibi analiz edilirken, bireysel uygulamalarda Kapadokya bölgesine özel tarihsel ve kültürel dokular görsel olarak çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities, which are public spaces where individuals can socialise and meet their needs, carry distinct identities with their different cultural elements and visual arrangements. At this point, the determining characteristics of the cities in the Cappadocia region, which is determined within the framework of the study, were investigated. The aim of this research is to analyse the Cappadocia region in the context of the city and to create artistic applications specific to this region. In this direction, the concept of city, Cappadocia region, reflections of cities in art were discussed in the study and evaluations were made in the context of the theme of city in art. The urban theme was associated with the identity of the Cappadocia region and tried to be reflected in the researcher's artistic individual practices. The research was carried out with descriptive method and survey model. While the existing situation is analysed as it is, historical and cultural textures specific to the Cappadocia region are visually analysed in individual applications.