Savaş afişlerinin propaganda mesajları ve tasarım ilkeleri açısından incelenmesi
Propaganda messages of war posters and examination in terms of design principles
  1. Tez No: 841251
  2. Yazar: BURCU HAVVA DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AYPEK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bir haberin, hizmetin, reklamın ya da bilgilendirmenin sözel mesajlar ve görsel estetik ögeler ile birleşimini gösteren afiş sanatı savaş sürecinde gelişimini propaganda ile destekleyerek kitleleri etkileyebilen, fikirleri değiştirip eylemlere dönüştürebilen bir yapı haline gelmiştir. Etkili mesaj ve görsel kullanımı sayesinde bireyleri kolayca etkisi altına almasıyla dikkat çeken afiş; otorite liderlerinin savaş sürecinde tüfeksiz savaş olarak adlandırdıkları ve ikna sürecinde ilk başvurdukları alan haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı ile önemi artan stratejik savaş kavramına bir karşılık olarak üretilmiş propaganda afişleri sayesinde hedef kitlede fikir değişikliği yaratmak, destek kazanılmak istenmiştir. Bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı'nın Mihver ve Müttefik Devlet afişlerine genel bir bakış yapılarak bu afişlerde kullanılan propaganda yöntem ve teknikleri incelenmiştir. Ayrıca bir afişin en önemli ögesi olan dil ve söz biçimleri tanıtılarak savaş afişlerinde kullanılan dil ve propaganda mesajlarının tasarıma ve tasarım ilkelerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın devamında savaş sürecinde hazırlanan propaganda afişlerinin tasarım ilkeleri, dil, mesaj ve propaganda unsurları açısından incelemeleri yapılarak; mesajın ve görsel unsurların belirli ilkelere dayanarak hazırlanmasının öneminden bahsedilmiştir. Savaş sürecinde kitleleri etkilemek ve harekete geçirmek amacıyla hazırlanan afiş tasarımlarında; mesajın ve tasarım ilkelerinin gücü, incelenen afişlere yansımıştır. Sanatçılar afiş tasarımlarında ironi, mizah, denge, vurgu, renk ve birçok söz biçimleri kullanarak tasarımlarını hazırlamış; kitleleri ikna süreci sanatla birleşerek etkinliğini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Poster art, which shows the combination of a news, service, advertisement or information with verbal messages and visual aesthetic elements, has become a structure that can influence the masses, change ideas and turn them into actions by supporting its development with propaganda during the war process. The banner, which attracts attention by easily influencing individuals thanks to its effective message and visual use, has become the first area that authority leaders refer to as rifle-free warfare in the war process and in the persuasion process. Thanks to the propaganda posters produced as a response to the concept of strategic war, whose importance increased with the Second World War, it was aimed to create a change of opinion in the target audience and gain support. In this study, an overview of the Axis and Allied State posters of the Second World War was made and the propaganda methods and techniques used in these posters were examined. In addition, the language and forms of speech, which are the most important elements of a poster, were introduced and the effect of the language and propaganda messages used in war posters on the design was investigated. In the continuation of the study, the propaganda posters prepared during the war were examined in terms of design principles, language, message and propaganda elements, and the importance of preparing the message and visual elements based on certain principles was mentioned. In the poster designs prepared for the purpose of influencing and mobilizing the masses during the war process, the power of the message and design principles was reflected in the posters studied. Artists have prepared their designs using irony, humor, balance, emphasis, color and many forms of words in poster designs; the process of convincing the masses has increased its effectiveness by combining with art.