İkinci basamaktan lineer olmayan diferensiyel denklemlerin çözümlerinin salınımlılığı
Oscillation of solutions of nonlinear second order differential equatıons
- Tez No: 84126
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TİRYAKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmaya esas olan orjinal sonuçların alt yapısını oluşturan, ikinci basamaktan diferensiyel denklemlere ilişkin, literatürde yer alan, amaca yönelik sonuçlara sistematik biçimde yer verilmiştir. İkinci bölüm, tamamen orjinal sonuçlar olup, iki kesimden oluşmaktadır. Bu bölümün birinci kesiminde, Grace, Lalli ve Li'nin makalelerinden esinlenerek [a(t)Y(x(t))k(x'(t))]'+ p(t)k(x'(t))+q(t)f (x(t)) = O lineer olmayan diferensiyel denkleminin çözümlerinin salınımlılığına ilişkin kriterler elde edilmiştir. İkinci kesimde, p(x'(t))] +c(t)cp(x(t)) = O biçimindeki daha genel yapı için araştırılmış ve yeni salınmlılık kriterleri inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work consists of two chapters. The first chapter systematically includes the results that constitute the infrastructure of the original results that serve as the basis of this study and these results which lead to the objective are found in the literature of second order differential equations. The second chapter has two sections containing original results. In the first section of this chapter the criteria on oscillation of solutions of nonlinear differential equation [a(t) Y(x(t))k(x'(t))] ' + P(t)k(x'(t)) + q(t)f (x(t)) = 0 are obtained by employing methods of Grace, Lalli and Li. In the second section, where cp(s) = |s|p-2~ s, Li's results, for [r(t)0(x(t)>p(x'(t))]'+ c(t)(p(x(t))= 0 has been investigated for a more general structure and new oscillation criteria are built.