Endüstriyel atıkları kullanarak üretilen kendiliğinden yerleşen betonların mühendislik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the mechanical properties of self-compacting concrete produced using industrial waste
  1. Tez No: 841263
  2. Yazar: SONGÜL CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIIŞIK, PROF. DR. TAYFUN UYGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu deneysel çalışmada, yüksek miktarda çıkan ve depolanması zor olan kromit pasası, sinterlenmiş manyezit, doğal manyezit ve bor atığı (Tinkal)'nın kendiliğinden yerleşen betonda kullanılarak çevre kirliliğinin önlenmesi ve sürdürülebilirlik amaçlanmıştır. KYB'de 0,40 su/bağlayıcı oranı ile üretilen serilerde sinterlenmiş manyezit, doğal manyezit ve kromit pasası atığı kendiliğinden yerleşen betonda kütlece %2, %4 ve %10 oranında çimento ile yer değiştirmiştir. Bor atığı (Tinkal) ile gerekli işlenebilirlik sağlanmadığı için, çimento yerine %1 oranında kullanılarak diğer atıklarla birlikte ikili karışımlar hazırlanmıştır. Çalışmada kullanılan malzemelerin MgO içerikleri yüksek olduğundan bu atıkların genleşmesini ölçmek amacı ile Le Chatelier testi uygulanmıştır. Kullanılan atıkların BET analizi ile özgül yüzey alanı ve lazer ile tane boyut dağılımları belirlenmiştir. KYB karışımlarında taze beton deneyleri olarak; L-kutusu, çökme-yayılma ve V hunisi testleri gerçekleştirilmiştir. Sertleşmiş beton deneylerinde; basınç dayanımı, eğilme dayanımı, basınç altında su işleme derinliğinin tayini, kapilarite, ultrasonik ses geçiş hızı, kütlece su emme, donma-çözülme, Na2SO4 ve MgSO4 deneyleri numune performansını değerlendirmek için yapılmıştır. Termogravimetrik analiz (TG), X-ışını kırınımı (XRD), diferansiyel termal analiz (DTA), cıva intrüzyon porozimetrisi (MIP) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDX) her numunedeki mikro yapı analizi için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, MgO'in betonda magnezyum silikat hidrat (M-S-H) içeren daha fazla hidratasyon ürünü oluşturduğunu ve boşlukları doldurduğunu göstermiştir. KYB'de 90 günlük su kürü sonrası en yüksek basınç dayanımı kontrol betona kıyasla %6.9 ile %2 doğal manyezitte ve en yüksek eğilme dayanımı %10.3 ile %2 doğal manyezit kullanımından elde edilmiştir. Donma-çözülme sonrası (300 çevrim) en yüksek basınç dayanımı %26 ile %2 sinterlenmiş manyezitte, Na2SO4 (3 ay) sonrası en yüksek basınç dayanımı %43.5 ile %10 sinterlenmiş manyezitte ve MgSO4 (3 ay) sonrası en yüksek basınç dayanımı %26 ile %10 doğal manyezit kullanımında görülmüştür. Atık miktarı arttıkça, porozite, basınç altında su işleme derinliği ve numunelerin kütlece su emme değerlerinde artış görülmüştür. Manyezit ve kromit pasası atıklarının KYB'de kullanılması işlenebilirliği arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
This experimental study aimed to prevent environmental pollution and ensure sustainability by using chromite rust, sintered magnesia, natural magnesia, and boron waste (Tinkal), which are produced in high amounts and are difficult to store, self-compacting concrete (SCC). In the series produced in the SCC with a water/binder ratio of 0.40, sintered magnesia, natural magnesia, and chromite rust waste were replaced by 2%, 4%, and 10% cement by weight in self-compacting concrete. Since the required workability was not achieved with boron waste (Tincal), binary mixtures were prepared with other wastes using 1% instead of cement. Since the MgO content of the materials used in the study was high, the Le Chatelier test was applied to measure the expansion of these wastes. Specific surface area and particle size distributions of the used wastes were determined by BET analysis and laser. As fresh concrete tests in SCC mixtures, L-box, Slump-flow, and V-funnel tests were performed. In hardened concrete tests, Compressive strength, flexural strength, determination of water penetration depth under pressure, capillarity, ultrasonic pulse velocity, weigth of water absorption, freeze-thaw, Na2SO4, and MgSO4 experiments were carried out to evaluate the sample performance. Thermogravimetric analysis (TG), X-ray diffraction (XRD), differential thermal analysis (DTA), mercury intrusion porosimetry (MIP), and scanning electron microscopy (SEM-EDX) were used for microstructural analysis in each sample. The results showed that MgO creates more hydration products containing magnesium silicate hydrate (M-S-H) in the concrete and fills the voids. After 90 days of water curing in the SCC, the highest compressive strength was obtained from using 2% natural magnesia with 6.9% compared to the control concrete, and the highest flexural strength was obtained from using 2% natural magnesia with 10.3%. The highest compressive strength after freeze-thaw (300 cycles) is 26% in 2% sintered magnesia, the highest compressive strength after Na2SO4 (3 months) is 43.5% in 10% sintered magnesia, and the highest compressive strength after MgSO4 (3 months) is 26%. It was observed with the use of 10% natural magnesia. If the amount of dust waste increased, porosity, water penetration depth under pressure, and water absorption values of the samples increased. Using magnesia and chromite wastes in SCC has improved the workability.