Kamu yayıncılığı, ana akım medya ve yurttaş gazeteciliğinin sosyal medya kullanımlarına yönelik bir karşılaştırma: TRT Haber, Hürriyet ve Dokuz8Haber'in Twitter hesapları üzerine bir inceleme
A comparison of social media uses of public broadcasting, mainstream media and citizen journalism: An analysis on Twitter accounts of TRT Haber, Hürriyet and Dokuz8Haber
- Tez No: 841273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Haber alma ihtiyacı bütün toplumlarda var olan önemli bir olgudur. İnsanlar geçmişten günümüze haberleşmek için farklı yollar kullanmışlardır. Bu yolların gelişimi ve farklılaşması insanların habere daha hızlı ulaşma ihtiyacından doğmuştur. Teknolojik gelişmeler ise haberleşmeyi ve habere ulaşmayı eskiden kullanılan yöntemlerin çok ötesine taşımıştır. Devletler, kurumlar ve toplumlar bu gelişmelere ayak uydurmaya çalışmış ve bir dönüşüm içine girmişlerdir. Bu çalışmada ana akım medya, kamu yayıncılığı ve yurttaş gazeteciliği kavramlarına yer verilmiştir. Bunları temsil ettiği düşünülen TRT Haber, Hürriyet ve Dokuz8haber'in Twitter hesaplarının paylaşımlarından yola çıkarak habercilik anlayışlarına yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada internet gazeteciliği ve sosyal medya uygulaması, Twitter incelenmiştir. Bu kapsamda çalışmanın kapsamını TRT Haber, Hürriyet ve Dokuz8haber'in Twitter hesaplarının 26 Nisan 2021- 10 Mayıs 2021 tarihleri arasında yaptıkları paylaşımlar oluşturmuştur. Böylelikle, kamu yayıncılığı, ana akım medya ve yurttaş gazeteciliği örneklerinin gündemlerine hangi konuları aldığı, kullanıcıların bu paylaşımlara verdiği reaksiyonlar (beğeni, yorum, paylaşım), TRT Haber, Hürriyet ve Dokuz8haber'in haberleri verirken kullandığı ifadeler incelenmiştir. Bunun için araştırmada yöntem olarak içerik analizi kullanılmıştır. Belirtilen yöntemle hesaplar ve atılan tweetler incelendiğinde kamu yayıncılığı örneği TRT Haber, ana akım medya örneği Hürriyet ve yurttaş gazeteciliği örneği Dokuz8haber'in paylaşımlarında belirli ideoloji ve partilere yönelik paylaşımlara ağırlık verdiği görülmüştür. Ayrıca incelemede paylaşılan haberlerin TRT Haber ve Hürriyet'te benzer şekilde ele alındığı, Dokuz8haber'in ise aynı konuları farklı şekilde ele aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need to receive news is an important phenomenon that exists in all societies. People have used different ways to communicate from past to present. The development and differentiation of these ways arose from the need of people to reach the news faster. Technological developments have carried communication and access to news far beyond the methods used in the past. States, institutions and societies have tried to keep up with these developments and have entered into a transformation. In this study, the concepts of mainstream media, public broadcasting and citizen journalism are included. Based on the Twitter accounts of TRT Haber, Hürriyet and Dokuz8haber, which are thought to represent these, a study was carried out on their understanding of journalism. In the study, internet journalism and social media application, Twitter were examined. In this context, the scope of the study consists of the tweets of TRT Haber, Hürriyet and Dokuz8haber's Twitter accounts between 26 April 2021 and 10 May 2021. In this way, the topics of public broadcasting, mainstream media, and citizen journalism, the reactions of users to these posts (likes, comments, shares), the expressions used by TRT Haber, Hürriyet, and Dokuz8haber while giving the news the expressions were examined. For this purpose, content analysis was used as a method in the research. When the accounts and tweets are examined with the aforementioned method, it is seen that TRT Haber, an example of public broadcasting, Hürriyet, an example of mainstream media, and Dokuz8haber, an example of citizen journalism, give weight to posts about certain ideologies and parties. In addition, in the examination, it was determined that the news posts were shared similarly in TRT Haber and Hürriyet, while Dokuz8haber shared the same issues differently.