Yeni medyadaki siyasal reklamların seçmen davranışı üzerindeki rolü: İlk defa oy kullanacak Z kuşağı üzerine değerlendirme
The role of political advertising in new media on voter behavior: An assessment on generation Z, who voted for the first time
  1. Tez No: 841277
  2. Yazar: NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında siyasal iletişim olgusunun nasıl geliştiği, dijital dünyada kuşakların dönüşümü ekseninde siyasal iletişimin yeni medya ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada yeni medyadaki siyasal reklamların seçmen davranışı üzerindeki rolü ilk defa oy kullanacak Z kuşağı üzerinden değerlendirilmiştir. Dünyada farklı değişimlere tanıklık eden, birbirinden farklı karakteristik özellikler taşıyan, ayrı yaş aralığındaki gruplar kuşak kavramı altında sınıflandırılmaktadır. Bu bağlamda, teknolojinin Z kuşağını nasıl şekillendirdiğini anlamlandırmak için bu çalışma, tarihsel ve toplumsal süreçlerin dönüşümünde teknolojinin belirleyici olduğunu öne süren Marshall McLuhan'ın“Araç Mesajdır”kuramına dayanmaktadır. Siyasallar ve Z kuşağı arasındaki politik ilişkisinin yeni medya çerçevesinde analiz edildiği bu çalışmada, Z kuşağından 16 katılımcıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek veri elde edilmiştir. Elde edilen bulgularla Z kuşağının sosyal medyada yayınlanan siyasal kampanyalara ve reklamlara karşı tutumlarını, siyasal reklamların yayınlandığı araçlara karşı bakış açılarını, siyasal partilerden ve liderlerden beklentilerine dair yaklaşımlarını ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, how the phenomenon of political communication develops, the relationship of political communication with new media on the axis of the transformation of generations in the digital world is examined. In the study, the role of political advertisements in new media on voter behavior was evaluated through Gen Z, who will vote for the first time. Groups in different age ranges, witnessing different changes in the world, bearing different characteristics from each other, are classified under the concept of generation. In this context, in order to understand how technology has shaped Gen Z, this study is based on McLuhan's“The medium is the message”theory developed to measure the impact of technology on society. In this study, in which the political relationship between politicians and Gen Z was analyzed within the framework of new media, semi-structured in-depth interviews were conducted with 16 participants from Gen Z and data were obtained. With the findings obtained, it is intended to reveal the attitudes of Gen Z towards political campaigns and advertisements published on social media, their perspectives on the means by which political advertisements are published and their approach to the expectations of political parties and leaders.