In vivo doku özdirençlerinin elektriksel empedans tomografisi teknikleri kullanarak belirlenmesi
A Study on determination of ın vivo resistivities by using electrical ımpedance tomography techniques
  1. Tez No: 84128
  2. Yazar: UĞUR BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET Bu tezde; in vivo doku özdirençlerinin geometri ve iletkenlik ön-bilgilerini kullanarak daha az hata ile kestirilebilmesi için. İstatistiksel Kısıtlı Mini mum Ortalama Hatalar Karesi (İ.K.M.O.H.K.) algoritması geliştirilmiş, ben zetim modelleri üzerinde üretilen ve fiziksel fantomlardan elde edilen verilerle sınanmış, geometrik belirsizliklerde başarıyla kestirim yapabildiği gösterilmiş ve özyinelemeli (iterative) yöntemlerle de kullanılmıştır. İlk iki bölümde benze tim modellerinden üretilen ve fiziksel fantomlardan elde edilen ölçümler kul lanılarak İ.K.M.O.H.K. algoritması denenmiş ve En Küçük Hatalar Karesi (E.K.H.K.) algoritmasına göre daha az hatalı kestirim yaptığı gösterilmiştir. Daha sonra, organ sınırlarının oynaması ve elektrot pozisyonu belirsizliklerinin olduğu durumlarda İ.K.M.O.H.K. algoritması yeniden kısıtlandırılmış ve ge ometri belirsizlikleri olduğunda da İ.K.M.O.H.K. algoritmasının kararlı kestirim ler yaptığı gösterilmiştir. Çözümlemeli (analytic) olarak hesaplanmış genel bir duyarlılık matrisinin (D. M.) kullanılabilirliğinin incelendiği çalışmayla. D.M.'nin ileri dönüşüm matrisi yerine kullanılmasının. in vivo özdirenç kestirimleri için uygun olmadığı sonucuna varılmıştır. Son bölümdeki çalışmada ise. Newton- Raphson yaklaşımını kullanan üç değişik özyinelemeli kestirim yöntemi de nenmiştir. Bunlarda sırasıyla. D. M. ile E.K.H.K. ve İ.K.M.O.H.K. algoritmaları kullanılmıştır. Bunun yanında, özyinelemeli İ.K.M.O.H.K.. önce geometrik be lirsizliklerin olduğu benzetim verileri, daha sonra ölçülmüş fantom verileri ile de nenmiş: ayrıca ön-bilgi dışındaki özdirençlerin kestirilmesi için de kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda, özyinelemeli İ.K.M.O.H.K. algoritmasının, diğerlerinden daha kararlı ve daha az hatalı kestirim yaptığı gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Doku Özdirenci. Doku Öziletkenliği. istatistiksel Kısıtlı Minimum Ortalama Hatalar Karesi. En Küçük Hatalar Karesi. Elektriksel Empedans Tomografisi. Dört Elektrotlu Empedans Ölçümü. Ters Problem. Ge ometrik Belirsizlikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis. Statistically Constrained Minimum Mean Squares Error Estima tor (MiMSEE) which uses a priori geometry and conductivity information, has been developed to determine tissue resistivities with an improved accuracy. The algorithm has been tested by using simulated data from numerical models and measured data from resistive phantoms. It is also shown to work well under ge ometrical uncertainties and when used with Newton-Raphson iterative method. In the first two chapters, the MiMSEE has been tested by using simulated data obtained from numerical models and it has been shown to be more accurate estimator than Least Squares Error Estimator (LSEE). Then, the MiMSEE is further constrained to estimate resistivity distribution under geometrical uncer tainties and shown to have improved accuracy compared to the LSEE. In the next part of the study, the feasibility of using analytically-calculated sensitivity matrix has been investigated. It is shown that the sensitivity matrix is not a suit able substitute for the forward transfer matrix of in vivo resistivity estimation studies. In the last part, three iterative estimation methods which use sensitivity matrix. LSEE and the MiMSEE algorithms, have been tested and the results are compared to each other. Moreover, the MiMSEE has been further employed, firstly by using data from numerical models which have geometrical uncertainties, secondly the measured data from thorax phantom and then the data from numer ical model which has resistivity distribution outside the allowed range specified by the a priori information. It is shown that, iterative MiMSEE method is the most suitable algorithm to estimate- m vivo tissue resistivity distribution compared to the other methods. Keywords : Tissue Resistivity, Tissue Conductivity, Statistically Constrained Minimum Mean Squares Error Estimator, Least Squares Error Estimator, Elec trical Impedance Tomography, Four-electrode Impedance Measurement. Inverse Problem. Geometrical Uncertainties.