Tıkız pürüzsüz topolojik uzaylar üzerine
On compact smooth topologıcal spaces
  1. Tez No: 84129
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Pürüzsüz topolojik uzaylardaki pürüzsüz kapanış ve pürüzsüz iç tanımlan Chang anlamındaki belirtisiz topolojik uzaylardaki kadar iyi özelliklere sahip olmadığından, pürüzsüz topolojik uzayların tıkızlık yapısı ile ilgili bir çok sonucu kurmak için Chang anlamındaki belirtisiz uzaylarda karşılğı olmayan ek varsayımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, literatürde oluşturulmuş olanlardan daha iyi özelliklerle sahip yeni pürüzsüz iç ve pürüzsüz kapanış işlemleri tanımlanarak literatürde verilen bir çok sonucun zayıflatılabileceği ve Chang anlamındaki belirtisiz topolojik uzaylardaki çeşitli tıkızlık türleri arasında geçerli olan ilişkilerin pürüzsüz topolojik uzaylara genişletilebileceği gösterilmektedir. Buna ek olarak, yeni pürüzsüz iç ve pürüzsüz kapanış işlemlerine dayalı olarak pürüzsüz topolojik uzaylardaki çeşitli zayıf tıkızlık türleri sunuldu ve onların temel özellikleri araştırıldı. Belirtisiz kümelerin çeşitli tıkızlık dereceleri günümüzdeki belirtisiz matematik literatüründe oluşturulumuştur. Bu tezin diğer bir amacı belirtisiz kümelerin bu çeşitli tıkızlık dereceleri ile uyumlu olan yeni tıkızlık türlerini sunmak ve onların bazı özelliklerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the definition of smooth interior and smooth closure operations in smooth topological spaces has no nice properties as in the fuzzy topological spaces in Chang's sense, some additional assumptions are needed to establish several results pertained with the compactness structure of smooth topological spaces in Chang's sense. In this thesis, defining new smooth interior and smooth closure operators which have more desirable properties man those of presented in the literature, it is proven that several hypothesis given given in the litterature can be weakened and the relations valid between various types of compactness in fuzzy topological spaces in Chang's sense can be extended to smooth topological spaces. In addition to these, various weak types of compactness in smooth topological spaces are also introduced based on these new smooth interior and smooth closure operations, and their fundamental properties are investigated The various compactness degrees of fuzzy sets in smooth topological spaces has been evaluated in the current literature of fuzzy mathematics. Another aim of this thesis is to introduce new types of compactness compatible with such various compactness degrees of fuzzy sets and is to examine some of their properties.