Tavşan mesanesi modelinde 'V-Loc™ yara kapama cihazı' ile 'Vicryl™' ve 'Monocryl™'in' in-Vivo doku reaksiyonları açısından karşılaştırılması
In-Vivo Comparison of 'V-Loc™in' 90 Wound Closure Device' with 'Vicryl™' and 'Monocryl™' In Regard to Tissue Reaction in a Rabbit Bladder Model
- Tez No: 610708
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KİBAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, dikenli sütür (V-LocTM90) ve 2 farklı konvansiyonel sütürü karşılaştırarak, üriner toplayıcı sistem üzerinde uzun dönem histopatolojik ve makroskopik materyal özelliklerini ortaya koymak amacıyla prospektif randomize hayvan çalışması olarak planlandı. Çalışmaya 8 dişi, 6 erkek Yeni Zelanda tavşanı dahil edildi. Her tavşan kendi kontrolu olacak şekilde, mesanelerine 3 adet sistotomi ve her üç sütür ile randomize edilerek devamlı sütür tekniği ile sistorafiler yapıldı. İşlem sırasında sütürasyon süreleri kayıt edildi. Hayvanların yarısı 3. haftada ve diğer yarısı 6. haftada sakrifiye edilerek sütürlerin ve mesanelerin makroskopik incelemeleri yapıldı; ardından mesaneler çıkartılarak sütür etrafındaki enflamasyon ve fibrosis dereceleri belirlendi. Sütürasyon süreleri her grup içinde ayrı ayrı değerlendirildi ve VLocTM90 sütür en hızlı kapatma sağladı; p değerleri 3 ve 6. haftalarda sırasıyla 0,005 ve 0,004'dür. V-LocTM90 ve konvansiyonel sütürlerler 3. ve 6. haftalarda adezyon oluşturmadı. Altıncı haftada V-LocTM90 sütürlerin 4'ü ve VicrylTM sütürlerin 1'i üzerinde taş oluşumu izlendi (p=0,039). Üçüncü haftada VLocTM90 sütürlerin 1'inde (p=0,368) ve 6. haftada V-LocTM90 sütürlerin 3'ünde (p=0,050), sütürün bağlanmayan kısımlarının mesane lümenine migrate olduğu gözlendi. Histopatolojik olarak yapılan incelemelerde 3 ve 6. haftalarda V-LocTM90 sütürün en az enflamasyon ve fibrozis yapan sütür olduğu değerlendirildi; p değerleri sırasıyla 0,010 ve 0,002'dir. Bu bulgular değerlendirildiğinde; dikenli sütürlerin en az enflamasyon ve fibrozis oluşturması ve kısa sütürasyon süresi nedeniyle konvansiyonel sütürlere üstün olduğu; ancak dikenli sütürlerin migrate olabildiği ve toplayıcı sistem kapatma sırasında üzerinde taş oluşabildiği görülmüştür. Literatür taramamızda, dikenli sütür üzerinde taş oluşumunun ilk kez bildirildiğini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study is an prospective randomized trial and aims to determine the long term histopathological and macroscopic material features of barbed sutures comparing with two commonly used conventional sutures in urinary collecting system. 8 female and 6 male New Zelland rabbits were included the study. Each animal served as its own control, following cystotomies, watertight running closures with randomized sutures was performed as cystoraphy. Closure times of each suture recorded. Half of the animals sacrified in 3rd week and the other half 6th week. Three of threads showed no adhesion. Following macroscopic examination of the bladder and sutures, bladders have examined histopatologically to score the inflammation and fibrosis around the sutures. V-LocTM90 had a significantly shorter suture time in 3rd and 6th week groups; p scores were 0,005 and 0,004, respectively. In 3rd and 6 th week we have determined no adhesion. In 6th week we have found stone formation on 4 V-LocTM90 thread and on 1 VicrylTM thread, and this results were statistically significant (p=0,039). 1 V-LocTM90 thread in 3rd week and 3 V-LocTM90 threads in 6th week were migrated, p scores were 0,368 and 0,050, respectively. The histopathologic analysis revealed less inflamation and fibrosis associated with V-LocTM 90 thread on 3rd and 6th weeks, p scores were 0,010 and 0,002, respectively. When this data was evaluated; V-LocTM 90 wound closure device is found superior to conventional sutures in inflamation and fibrosis scores and closing time, but this thread can migrate and there can be stone formation on the thread following collecting system clouse. According to our knowledge from the literature, this is the first report of stone formation on barbed sutures.