Asplenik hastaların tekli veya ikili aşı uygulaması sonrası immün profilleri(prospektif bir çalışma)
Immune profiles of asplenic patients after single or binary vaccination(a prospective study)
- Tez No: 841281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADAM USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Bazı hemolitik hastalıkların (belirgin herediter sferositoz, ITP, talasemi ve idyopatik otoimmun hemolitik anemi) önemli tedavi metotlarından biri olmasına rağmen, splenektomi hala potansiyel morbid bir prosedürdür ve aşılamanın, sepsisin üstesinden gelen uzun soluklu bir tedavi olduğu şüphelidir (17,18,19). Kapsüllü mikroorganizmalar (örneğin Streptococcus pneumonia, Meningococcus ve Haemophilus Influenza tip B), asplenik hastalarda, özellikle de yaşlı kişilerde ve hastalığının temelinde retiküloendotelyal sistem olanlarda, ölümcül enfeksiyonlara sebebiyet verebilir (18,20). Pneumokokal polisakkarit aşılamasının immünogenesitesi belirgin bir şekilde sağlıklı yetişkinlerde gösterildiği gibi, diyabetes mellituslu, kronik akciğer hastalıklı ve splenektomili hastalarda da gösterilmiştir(21). Buna rağmen; S. pneumonia'ya karşı yapılan aşılamalarda koruyucu antikor eşiği üzerinde hala ortak bir karar yoktur (22) ve her biri birbirinden farklı 23 yaygın bakteri serotipine karşı antikor değerlerinin ölçümünün yapılması pratik değildir. Bu sebeple; immün cevaba karşı farklı belirleyicilerin tanımlanması şarttır. Aşı tarafından indüklenen immunogenetik aktivite ile IgG, IgM ve IgA serum antikor (23,24) konsantrasyonu, opsonofagositik aktivite(25), T-hücre aktivasyonu ve antikor yapıcı hücre seviyeleri(26) arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmada, önceki literatür ışığında, IgG, IgM, C3, ve C4 düzeylerinin kantitatif tayini ve CD3+ T lenfositlerin, CD19+ B lenfositlerin flow-sitometrik analizleri yapıldı. Bu yolla T ve B lenfositlerinin immünolojik cevabı ve opsonizasyon kapasitesi değerlendirildi. Buna ek olarak, CD3/CD16+CD56+ Naturel Killer (NK) hücreleri ile CD4+/CD8+ (hepler/suppressor) lenfosit oranı tayin edilerek, NK ilişkili sitotoksisite araştırılmış ve asplenik hastaların immünolojik durumunun uzun süre takibinde kullanılmıştır. Çalışmada ilk amaç splenik travma sonrası acil, benign kitleler ve hematolojik nedenlerle de elektif splenektomi yapılan hastalarda pneumococ ve H. İnfluenza aşılarının etkinliğinin gözlemlenmesi idi. İkincil olarak ise Pneumo-23 aşısının ileri dönemlerdeki etkinliğinin gözlemlenmesini sağlamak için bir immünprofil indeksi oluşturulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Despite being an important treatment modality for some hemolytic diseases (marked hereditary spherocytosis, ITP, thalassemia, and idiopathic autoimmune hemolytic anemia), splenectomy is still a potentially morbid procedure and vaccination is doubtful as a long-term treatment to overcome sepsis (17,18,19). Encapsulated microorganisms (for example, Streptococcus pneumonia, Meningococcus, and Haemophilus Influenza type B) can cause fatal infections in asplenic patients, especially in elderly people and those whose disease is based on the reticuloendothelial system (18,20). The immunogenicity of pneumococcal polysaccharide vaccination has been clearly demonstrated in healthy adults as well as in patients with diabetes mellitus, chronic lung disease, and splenectomy (21). Nevertheless; There is still no consensus on the protective antibody threshold for vaccinations against S. pneumonia (22), and it is impractical to measure antibody values against 23 common bacterial serotypes, each different from each other. Therefore; Identification of different determinants of immune response is essential. There is a close relationship between the immunogenetic activity induced by the vaccine and IgG, IgM and IgA serum antibody (23.24) concentration, opsonophagocytic activity(25), T-cell activation and antibody-forming cell levels(26). In this study, quantitative determination of IgG, IgM, C3, and C4 levels and flow-cytometric analyzes of CD3+ T lymphocytes and CD19+ B lymphocytes were performed in the light of previous literature. In this way, the immunological response and opsonization capacity of T and B lymphocytes were evaluated. In addition, CD3/CD16+CD56+ Natural Killer (NK) cells and CD4+/CD8+ (hepler/suppressor) lymphocyte ratio were determined, NK-related cytotoxicity was investigated and used in the long-term follow-up of the immunological status of asplenic patients. The primary aim of the study was to observe the efficacy of pneumococ and H. influenza vaccines in patients who underwent elective splenectomy for emergency, benign masses and hematological reasons after splenic trauma. Secondly, an immunoprofile index was tried to be established in order to monitor the effectiveness of the Pneumo-23 vaccine in the future.