Türkiye doğal florasından toplanmış pelemir (Cephalaria syriaca) genotiplerinin moleküler karakterizasyonu ve ıslahta kullanılacak genotiplerin belirlenmesi
Molecular characterization of pelemir (Cephalaria syriaca) genotypes collected from the natural flora of turkey and determination of genotyes to be used in breeding
  1. Tez No: 841328
  2. Yazar: BERFİN İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ARSLAN, PROF. DR. FAHEEM SHAHZAD BALOCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada pelemir bitkisinin yaygın olarak görüldüğü 15 ilden toplanan 42 genotip ve 2 tescilli çeşit arasındaki genetik çeşitlilik araştırılmıştır. Çalışma yürütülürken 12 SCoT primeri kullanılmıştır. SCoT analizinde toplam 229 bant elde edilmiş olup 219'u polimorfik bulunarak %91,8 oranında polimorfizm elde edilmiştir. SCoT analiz verilerinde birbirine genetik olarak en yakın bulunan genotipler KMaraş1 (G47) ve KMaraş3 (G49), en uzak ise Muş1 (G84) ve Mrdn2 (G67) genotipleri olmuştur. Primerlerden elde edilen en düşük PIC değeri 0,26 ile SCoT5, SCoT16, SCoT21 ve SCoT30 primerlerinden elde edilirken, en yüksek değer 0,32 ile SCoT20 ve SCoT29 primerlerinden elde edilmiş ve genel ortalama değer 0,28 olarak belirlenmiştir. UPGMA kümeleme analizinde genotipler 5 ana gruba ayrılmıştır. Doğal popülasyon alanlarında çeşitlilik oranının yüksek olmasından dolayı polimorfizm değeri normaldir. Pelemir bitkisi ile ilgili daha önce yapılmış bir moleküler analiz çalışması bulunmamaktadır. Bu çalışma hem kapsam açısından hem de moleküler anlamda pelemir ile ilgili yapılmış öncü çalışma niteliğindedir. İleride yapılacak ıslah çalışmalarına fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic diversity of 42 genotypes and 2 registered cultivars of pelemir collected from 15 provinces was investigated. 12 SCoT primers were used during the study. A total of 229 bands were obtained and 219 of which were found to be polymorphic, resulting in 91.8% polymorphism. KMaraş1 (G47) and KMaraş3 (G49) genotypes found genetically closest to each other in the SCoT analysis data, while Muş1 (G84) and Mrdn2 (G67) genotypes were the most distant. The lowest PIC value obtained from the primers was obtained from primers SCoT5, SCoT16, SCoT21 and SCoT30 with 0.26, while the highest value was obtained from primers SCoT20 and SCoT29 with 0.32 and the overall mean value was determined as 0.28. In UPGMA cluster analysis, genotypes were divided into 5 main groups. The polymorphism value is normal due to the high diversity rate in natural population areas. There is no previous molecular analysis study on the pelemir plant. This study is a pioneering study on pelemir both in terms of scope and molecular sense. It is thought that it will benefit the breeding studies to be carried out in the future.