Bireysel ses eğitimi dersinde animasyon kullanımının müzik eğitimi öğrencilerinin motivasyon düzeylerine etkisi
The impact of animation usage in voice training on the motivation levels of music education students
- Tez No: 841329
- Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, bireysel ses eğitimi dersinde animasyon kullanımının müzik eğitimi ana bilim dalı öğrencilerinin derse olan motivasyon düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda doküman ve içerik analizi, nicel boyutunda deneysel desenlerden son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Araştırma için hazırlanan animasyonlu anlatım videoları Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerine izletilmiş ve“Bireysel Ses Eğitiminde Animasyon Kullanımı Motivasyon Ölçeği”öğrencilere uygulanmıştır. Nitel verilerin analizinde uzman görüşü alınmıştır. Araştırmada ölçekten elde edilen verilerin analizinde, parametrik testler kullanılmıştır. Düzey sayısı 2 olan değişkenler (cinsiyet, eğitim) parametrik testlerden bağımsız örnekler t test istatistiği, düzey sayısı 3 veya daha fazla olan değişkenler (yaş, sınıf) ise parametrik testlerden ANOVA F test istatistiği ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan 84 öğrencinin % 59,5'i kadın, % 40,5'i erkektir. Çalışma grubunda yapılan analiz sonucunda kadın öğrencilerin çoğunlukta olduğu, bireysel ses eğitimi dersinde animasyon kullanımında deney grubunda kadın cinsiyetinde anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Çalışma grubunda yaş değişkenine göre motivasyon düzeyinde anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Araştırmada, bireysel ses eğitimi dersinde animasyon kullanımının birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinin motivasyon düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmezken, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinde anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the impact of using animation in voice training on the motivation levels of students majoring in music education. A mixed-methods approach was employed in the study. In the qualitative dimension, document and content analysis were utilized, and in the quantitative dimension, an experimental design with post-test control group was employed. Animated instructional videos prepared for the research were shown to students in the Music Education Department of Gazi University Faculty of Education, and the“Use of Animation in Voice Training Motivation Scale”was administered to the students. Expert opinions were obtained for the analysis of qualitative data. Parametric tests were used for the analysis of data obtained from the scale in the research. Variables with two levels (gender, education type) were analyzed using independent samples t-test, and variables with three or more levels (age, class year) were analyzed using parametric tests with ANOVA F-test statistics. Of the 84 students participating in the study, 59.5% were female, and 40.5% were male. The analysis of the study group revealed a significant difference in the use of animation in voice training for female students in the experimental group. There was no significant difference in motivation levels based on age in the study group. While no significant difference was observed in motivation levels of first and fourth- year students regarding the use of animation in voice training, a significant difference was found among second and third-year students in the research.