Üst gastrointestinal sistem endoskopisi uygulanan hastalarda dispepsi sıklığının ve şiddetinin belirlenmesi, depresyon-anksiyete-stres düzeylerinin incelenmesi
Determination of the frequency and severity of dyspepsia and examination of depression-anxiety-stress levels in patients undergoing upper gastrointestinal tract endoscopy
  1. Tez No: 841330
  2. Yazar: DUYGU SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, DOÇ. DR. YASEMİN GÖKDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
AMAÇ: Gastrointestinal sisteme yönelik şikayetler birinci basamaktaki hasta başvurularının önemli bir kısmını oluşturur. Hastaların günlük yaşam aktivitelerini önemli ölçüde etkileyen ve büyük sağlık harcamalarına sebep olabilen bu şikayetler sıklıkla dispepsi başlığı altında ele alınır. Birinci basamak hekimleri olarak dispepside ayırıcı tanı ve ileri tetkik için çoğunlukla üst basamağa ihtiyaç duyup bu doğrultuda sevkler gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmada amacımız 3.basamak hastaneye endoskopi yapılmak üzere gelen hastaların ne kadarının dispeptik şikayetlere sahip olduğunu saptamak, dispepsi ile ilişkili olabilecek faktörleri incelemek, dispeptik şikayetleri olan hastaların ne kadarında altta yatan organik patoloji saptanabildiğini görmek, organik ve fonksiyonel dispeptik hastalar arasında depresyon-anksiyete-stres düzeyi ve dispepsi şiddeti açısından fark olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği Endoskopi Ünitesi'ne üst GİS endoskopisi yapılmak üzere sevk edilmiş 18 yaş ve üzeri olup çalışmaya katılmayı onaylayan ve dahil edilme kriterlerine uygun kişilere sosyodemografik özelliklerini, SODA (Severity of Dyspepsia Assessment) ölçeğini ve DASS-21 (Depression Anxiety Stress Scale-21) ölçeğini içeren araştırmacı tarafından oluşturulan anket endoskopik işlem öncesi bekleme salonunda yaklaşık olarak 15 (on beş) dakika süren yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Complaints related to the gastrointestinal system constitute an important part of patient presentations in primary care. These complaints, which significantly affect the daily life activities of patients and can cause great health expenditures, are often handled under the title of dyspepsia. As primary care physicians, we often need higher levels for differential diagnosis and further examination in dyspepsia and we make referrals accordingly. In this study, we aimed to determine how many of the patients who came to a tertiary care hospital for endoscopy had dyspeptic complaints, to examine the factors that may be associated with dyspepsia, to see how many patients with dyspeptic complaints could be found to have underlying organic pathology, and to evaluate whether there was a difference between organic and functional dyspeptic patients in terms of depression-anxiety-stress level and severity of dyspepsia. MATERIALS AND METHODS: In our study, the questionnaire created by the researcher, including sociodemographic characteristics, SODA (Severity of Dyspepsia Assessment) scale and DASS-21 (Depression Anxiety Stress Scale-21) scale, was applied by face-to-face interview method in the waiting room before the endoscopic procedure, which lasted approximately 15 (fifteen) minutes, to people aged 18 years and over who were referred to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Gastroenterology Polyclinic Endoscopy Unit for upper GI endoscopy and who approved to participate in the study and met the inclusion criteria.